Polskie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przyznało, że ubiegłotygodniowe konsultacje, które odbyły się w obwodzie kaliningradzkim, zakończyły się fiaskiem.

Według Warszawy, naruszając międzynarodowe umowy, Moskwa chce za wszelką cenę wyeliminować ze swojego rynku zagranicznych przewoźników. Z roku na rok Rosjanie zmniejszają liczbę zezwoleń na przejazdy, wprowadzając dodatkowe kontrole ciężarówek i różne wzory dokumentów. Chcą też zabronić przewozu towarów z krajów trzecich tłumacząc, że muszą nadzorować przestrzeganie embarga na produkty między innymi z krajów Unii Europejskiej.

Tymczasem przedstawiciele Polski nie godzą się na tego typu utrudnienia i systematyczne zmniejszanie rocznej kwoty zezwoleń. Po fiasku ubiegłotygodniowych konsultacji okazało się, że 31 stycznia wygasają dotychczasowe zezwolenia zarówno dla polskich, jak i rosyjskich przewoźników. Moskwa zaproponowała ich przedłużenie do 15 lutego, ale Warszawa nie przyjęła tej propozycji. Oba kraje umówiły się, że spróbują znaleźć kompromis podczas rozmów w Warszawie, zaplanowanych na 1 lutego.