Jedziesz na urlop, ferie czy sylwestra do Czech? Musisz wiedzieć, że czeska policja przed chwilą odebrała kluczyki do 53 nowych nieoznakowanych radiowozów. Marka? Oczywiście narodowa chluba, czyli Skoda. Producent dostarczył do służby 50 sztuk modelu octavia i 3 superby.

Reklama

Każdą policyjną octavię napędza 180-konny turbobenzynowy silnik 1.8 TSI, który za pośrednictwem dwusprzęgłowej skrzyni DSG przenosi napęd na cztery koła. Auta będą patrolować nie tylko autostrady, ale także drogi lokalne. Trzeba ich spodziewać się także niedaleko granicy z Polską.

Żeby utrudnić identyfikację przez kierowców nowe policyjne radiowozy są w różnych kolorach nadwozia (w Polsce nieoznakowane auta drogówki są najczęściej ciemne).

Co nie znaczy, że nie da się ich rozpoznać. Wszystkie nieoznakowane octavie drogówki to liftbacki. Ważną wskazówką jest też brak świateł LED do jazdy dziennej - auta są wyposażone w klasyczne reflektory. Na dachu sterczy zwykła antena, której nie ma w seryjnym samochodzie. Od tyłu nowy policyjny nabytek bystre oko pozna po symbolu 4x4 i niebieskich lampkach w górnej części szyby klapy bagażnika (na wysokości trzeciego światła stop).

Kiedy nowa skoda czeskiej drogówki pojawi się za nami można ją poznać po szarej kamerze wystającej z górnej części deski rozdzielczej. Jeśli się dobrze przyjrzeć to za plastikową atrapą chłodnicy odkryjemy głowicę radaru.

Media

Samochody wyposażono w urządzenia, dzięki którym policjanci mogą mierzyć prędkość zarówno będąc w ruchu jak i używając radiowozu jako stacjonarnego fotoradaru (parkując auto przy drodze). Sprzęt potrafi identyfikować namierzone samochody po numerach rejestracyjnych i wyszukiwać je w bazie pojazdów skradzionych. Nowy układ sygnalizacji świetlnej poinformuje kierowców m.in. o utrudnieniach na drodze.

Poza tym u góry szyby czołowej i w przednim zderzaku zamontowano niebieskie światła - kiedy błysną to oznacza, że trzeba przygotować się na mandat.

Wiadomo, że czeska policja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W 2016 flota drogówki powiększy się o kolejne 35 sztuk modelu octavia. Co ciekawe, Skoda dostarcza samochody na podstawowe wyposażenie mundurowym od 1993 roku.