Hyundai ioniq to będzie samochód z napędem elektrycznym, hybrydowym plug-in oraz hybrydowym. W opinii konstruktorów nowe auto koreańskiego koncernu jest pierwszym na świecie modelem, w którym jedno nadwozie oferowane jest z trzema różnymi rodzajami jednostek napędowych.

Reklama

Nazwa nowego auta powstałą z połączenia dwóch wyrazów. Ion - to naładowany elektrycznie atom (pol. jon). Natomiast drugi człon nazwy pochodzi od angielskiego słowa unique (pol. wyjątkowy, niepowtarzalny).

Inżynierowie podkreślają, że ioniq został stworzony na całkowicie nowej platformie, zaprojektowanej specjalnie pod kątem zróżnicowanych jednostek napędowych.

W czysto elektrycznej wersji (EV) został wyposażony tylko w wydajny akumulator litowo-jonowy. Hybryda plug-in (PHEV) łączy w sobie silnik spalinowy z energią z baterii elektrycznej. Z kolei hybryda (HEV) wykorzystuje silnik benzynowy oraz odzyskiwaną, w celu ładowania baterii, energię ruchu samochodu.

Hyundai ioniq zostanie po raz pierwszy pokazany w Europie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, w marcu 2016 roku. Światową premierę na rynku koreańskim zaplanowano jednak już w styczniu.