Volkswagen ogłosił właśnie, że zainwestuje 600 mln dolarów (ponad 2,3 mld zł) w fabrykę w Chattanooga (stan Tennessee w USA). Niemiecki koncern poza passatem na rynek USA zamierza produkować tam nowy model, jak przyznaje jeden z najważniejszych dla przedsiębiorstwa od 50 lat - będzie to siedmioosobowy SUV średniej wielkości o długości ok. 5 metrów. Taśmy produkcyjne mają ruszyć pod koniec 2016 roku.

Reklama

Zapowiedzią tego auta był pokazany w styczniu 2015 roku w Detroit prototypowy cross coupe GTE. Projektanci twierdzili wówczas, że styl jaki prezentował sobą ten samochód był bardzo bliski ostatecznego wyglądu auta seryjnego.

Jednak to nie koniec informacji z kwatery głównej VW - otóż dodatkowo niemiecki koncern stworzy w USA 2 tys. nowych miejsc pracy.

Z kalkulacji analityków z Wolfsburga wynika, że łącznie w najbliższych latach na działania w Ameryce Północnej z kasy VW zostanie wyłożonych 900 mln dolarów (ponad 3,2 mld zł).

- Teraz musimy krok po kroku odzyskać zaufanie do marki Volkswagen - zapowiedział Michael Horn, szef Volkswagen Group of America. Nic w tym dziwnego, w końcu USA to jeden z najważniejszych rynków dla Volkswagena i to tam rozpętała się afera z silnikami TDI.

W 2017 VW planuje także ruszyć z produkcją siedmioosobowego tiguana w Meksyku.