Anna Zielińska z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt wyjaśnia, że działamy wtedy w stanie wyższej konieczności. Taką interwencję warto rozpocząć od upewnienia się czy okolicy nie ma opiekuna zwierzęcia. Jeżeli jest jeszcze czas, można też zadzwonić po policję czy straż miejską. Kiedy jednak już tę szybę wybijemy, warto spisać dane kontaktowe świadków tego zdarzenia. Mogą się przydać na wypadek, jeżeli właściciel auta w sądzie będzie domagać się odszkodowania za zbitą szybę.

Reklama

Anna Zielińska powiedziała, że w upalne dni w samochodzie panują warunki nie do wytrzymania - zarówno dla dzieci jak i czworonogów. Badania wykazały, że w upalny dzień temperatura w zamkniętym aucie może dochodzić nawet do 80 stopni Celsjusza.

Fundacja Viva przypomina także, że ustawa o ochronie zwierząt nakazuje też zapewnienie odpowiednich warunków stworzeniom na działkach czy w gospodarstwach:. Zwierze musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Należy też zapewnić cień. Zwierze nie może też być na uwięzi krótszej niż trzy metry.

Za niezapewnienie właściwych warunków zwierzętom grozi kara grzywny do 500 złotych.