Jak mówi rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Sokołowski, wyjeżdżając zamknijmy mieszkanie na wszystkie zamki i, jeśli mamy, zasuńmy rolety. Dobrze jest też poprosić sąsiada, by w czasie naszej nieobecności zwrócił uwagę, czy nie dzieje się nic podejrzanego. W razie wątpliwości taka osoba powinna się skontaktować z najbliższym komisariatem policji, a wówczas policjanci przyjadą i sprawdzą, czy wokół naszego domu nie kręci się jakiś złodziej.

Reklama

Rzecznik przestrzega przed piciem alkoholu w czasie wypoczynku nad wodą.

Ale - jak dodaje - nawet jeśli jesteśmy trzeźwi, to na niestrzeżonych kąpieliskach warto mieć kogoś, kto w razie problemów udzieli pomocy, na przykład osobę, która będzie nam towarzyszyć na łódce. Policjant podkreśla, że duża liczba wypadków spowodowana jest chęcią "popisania się" lub po prostu przecenieniem swoich sił czy umiejętności.

Inspektor Mariusz Sokołowski mówi, ze wakacje to też wzmożony czas aktywności pedofilów, zwłaszcza w internecie, bo to właśnie tam tacy ludzie obecnie najczęściej szukają swoich ofiar. Poza tym - w sieci jest mnóstwo treści nieodpowiednich dla najmłodszych. Dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ich dzieci korzystają z komputera, jakie strony odwiedzają i jakie znajomości zawierają przez internet.

Policjant apeluje też o zachowanie rozwagi w czasie jazdy samochodem. Jak mówi, wyjeżdżając na urlop sprawdźmy stan techniczny pojazdu, bądźmy wypoczęci, jedźmy bezpiecznie i - co oczywiste - nie wsiadajmy do auta po spożyciu alkoholu.

Policjant przypomina o nowych przepisach, które pozwalają funkcjonariuszom drogówki zatrzymać prawo jazdy w przypadku znacznego przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Dlatego należy jechać powoli, tak by na wypoczynek dotrzeć bezpiecznie.