Uszkodzone ogumienie, wycieki płynów lub zepsute mocowania foteli - to tylko niektóre z usterek. Ponadto przewozy dzieci do szkół źle zorganizowano. Dzieci na autobus musiały czekać dłużej niż trwały zajęcia.

Reklama

Szczególnie naganne przykłady wskazane przez kontrolerów to przypadki przewożenia dzieci niesprawnymi pojazdami, ujawnione w dwóch gminach. W jednej z nich - w Brzezinach gminny autobus miał niesprawne światła cofania i oświetlenie tablicy rejestracyjnej, a z przewodów wyciekały płyny eksploatacyjne (Inspekcja Transportu zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu oraz wystawiła mandat karny). Z kolei w Ostrowie zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu z uwagi na zły stan techniczny: uszkodzone ogumienie, wyciek płynów, uszkodzoną podłogę w części pasażerskiej, zepsute mocowania foteli oraz uszkodzony układ jezdny.

Dyrektor poznańskiej delegatury NIK, Andrzej Aleksandrowicz zachęca rodziców, aby bardziej zwracali uwagę na warunki w jakich podróżują ich dzieci, aby - jak podkreśla - uniknąć w przyszłości różnych nieszczęść.

- W gminie Orchowo w powiecie słupeckim, przewoźnicy nie mieli odpowiednich zezwoleń - mówi sekretarz gminy Grzegorz Matkowski. - Wykonaliśmy zalecenia pokontrolne zwłaszcza w zakresie wydania decyzji na przewozy regularne i inne drobne uchybienia, tak że w tej chwili wszystko powinno być w porządku - zapewnia sekretarz gminy.