Pamiętasz? W 2008 roku pojawiło się audi R8, czyli pierwszy na świecie produkowany seryjnie samochód, wyposażony w pełni diodowe reflektory. Po modernizacji w 2012 roku pojawiły się kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania - pomarańczowy pasek rozświetla się w kierunku skręcania. Wreszcie w odmłodzonym audi A8 w 2013 roku zadebiutowały reflektory diodowe Audi Matrix LED. W 2014 niemieccy inżynierowie sięgnęli wyżej - na drogach na pokładzie audi R8 LMX zadebiutowały światła drogowe generowane są przez wiązkę laserową.

Reklama

Teraz specjaliści z Audi zdecydowali się połączyć laser z technologią Matrix i przyprawić ten układ wyższą rozdzielczością.

Audi

W nowym rozwiązaniu, bardzo szybko poruszające się mikrolustro odbija światło lasera. Przy niewielkich prędkościach, światło rozprowadzane jest na większej powierzchni przed autem, a promień oświetlenia drogi jest szeroki.

Kiedy samochód jedzie szybciej, kąt padania światła jest mniejszy, a jego intensywność i zakres wyraźnie większe - ta cecha sprawia, że jazda autostradą staje się znacznie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Kierowca może znacznie wcześniej zareagować na zaskakujące wyczyny innych kierowców, które na trasie szybkiego ruchu są ekstremalnie niebezpiecznie - szczególnie nocą.

Reklama

Dodatkowo, wiązka światła może być precyzyjnie ukierunkowana. Oznacza to, że oświetleniem poszczególnych stref można sterować, kontrolując moment dopływania światła do tych konkretnych obszarów - podkreślają inżynierowie z Ingolstadt.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE Produkują paliwo przyszłości! Audi stworzyło je z wody, prądu i powietrza>>>

Nowością jest także inteligentne i błyskawiczne włączanie i wyłączanie diod laserowych w zależności od pozycji lusterka. W efekcie szerokość wiązki światła zmienia się w czasie rzeczywistym. Podobnie jak dzieje się to w przypadku aktualnie montowanych w samochodach reflektorów Matrix LED, ulica zawsze jest jasno oświetlona, a jednocześnie inni uczestnicy ruchu nie są oślepiani.

W czym zatem tkwi różnica? W opinii twórców laserowa technika Matrix daje światło w wyższej rozdzielczości, reagujące bardziej dynamicznie.

Jak to działa?

W matrix laser, niebieskie, laserowe diody produkowane i dostarczane przez firmę Osram, swoim światłem o długości fali 450 nanometrów oświetlają trzymilimetrowe, szybko poruszające się lustro.

Lustro odbija niebieskie światło lasera, kieruje je do konwertera zmieniającego je w światło białe, a następnie kierującego je na drogę. Wyjątkowo odporne i trwałe lustro firmy Bosch, to mikroskopijny, elektryczno-optyczny system mechaniczny bazujący na technologii krzemowej.