Szef koncernu Volkswagen Martin Winterkorn zapowiedział gigantyczne inwestycje w fabryki, nowe samochody i technologie. Kwota? Przeszło 85 miliardów euro - takie pieniądze mają przyczynić się do wyniesienia VW na tron największego producenta aut na świecie. Część z tej miliardowej puli trafi do Polski - do zakładów w Poznaniu i budowanej właśnie nowej fabryki we Wrześni.

Reklama

Nowy volkswagen crafter z Wrześni...

Niemiecki koncern w Białężycach koło Wrześni buduje fabrykę, która zajmie się produkcją nowej generacji modelu crafter. Powstający zakład, stanie się obok VW Poznań drugim miejscem produkcji użytkowych volkswagenów w Polsce.

Wartość najnowszej inwestycji niemieckiego koncernu oszacowano na niemal 3,4 mld zł (około 800 mln euro). Nowy zakład ma składać się z działu budowy karoserii, lakierni oraz działu montażu. Teren fabryki VW obejmuje 220 ha - czyli tyle co powierzchnia 300 boisk piłkarskich. Przy pełnym wykorzystaniu możliwości produkcyjnych pracować tu będzie 3 tys. osób. Volkswagen przewiduje, że możliwości produkcyjne nowej fabryki craftera wyniosą 100 tys. samochodów rocznie. Taśmy powinny ruszyć w drugiej połowie 2016 r.

...nowy volkswagen transporter T6 z Poznania

Volkswagen

Znacznie szybciej pojawi się nowy samochód z fabryki w Poznaniu - Volkswagen na chwilę przed debiutem ujawnił pierwszy szkic nowego transportera T6. Oficjalną premierę szóstej już generacji tego VW zapowiedziano na 15 kwietnia. Początek produkcji T6 nastąpi jeszcze w 2015 roku - auto będzie powstawano obok nowej generacji modelu caddy.

Przypominamy, że Volkswagen Poznań istnieje od dwudziestu lat. Natomiast od dziesięciu lat produkowany jest tutaj volkswagen caddy i transporter T5 skąd trafia na rynki samochodowe na całym świecie. W poznańskich zakładach pracuje 5700 osób. Łącznie marka Volkswagen Samochody Użytkowe zatrudnia 19,5 tys. pracowników. Warto wiedzieć, że produkcję pierwszego transportera Volkswagen rozpoczął 65 lat temu. Początkowo auto powstawało w Wolfsburgu, a od 1956 roku w Hanowerze.

Poza tym wiadomo, że w 2015 roku marki należące do koncernu Volkswagen zaprezentują/wprowadzą na rynek 50 nowych modeli. Na liście jest m.in. nowy touran, nowe audi Q7 i audi A4, porsche 911 oraz porsche boxster spyder, skoda superb, seat ibiza.

W 2014 roku Volkswagen sprzedał ponad 10,14 mln samochodów (wzrost o 4,2 proc.; w 2013 - 9,7 mln). W zeszłym roku Niemców nieznacznie wyprzedziła Toyota z wynikiem 10,23 mln sprzedanych aut. Podium zamyka General Motors - amerykański koncern sprzedał 9,92 mln sztuk samochodów.

Reklama