Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja posłów SLD i Twojego Ruchu, popierających projekt ustawy i PO, która broni uprawnień straży miejskiej. Zdaniem Andrzeja Rozenka z Twojego Ruchu, straż miejska zajmuje się "łupieniem" kierowców.

Apeluję do Wysokiej Izby, by ponad podziałami partyjnymi, w imieniu tych milionów kierowców, którzy codziennie cierpią na polskich drogach, odebrać wreszcie straży miejskiej patologiczne uprawnienia - powiedział Andrzej Rozenek. 

Janusz Dzięcioł z Platformy Obywatelskiej argumentował, że należy zachować prawo straży miejskiej do kontroli fotoradarowej. Straż miejska odnotowuje od 71 do 149 tysięcy wykroczeń rocznie, średnio co trzy minuty któremuś z kierowców fotoradar robi zdjęcie, jeżeli mówicie państwo, że ściganie tych wykroczeń jest patologią, to jesteście niespełna rozumu - mówił poseł PO. 

Proponowane zmiany w ustawie o straży gminnej i prawie o ruchu drogowym zakładały także odebranie straży miejskiej możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie.

Wniosek o odesłanie ustawy do ponownego rozpatrzenia w komisjach poparło między innymi 193 posłów z PO, 8 z PiS i 14 z PSL. Przeciwko byli wszyscy obecni na sali posłowie SLD, 14 z Twojego Ruchu, 11 z PSL oraz większość niezrzeszonych. Od głosu wstrzymało się 115 posłów PiS i część klubu Sprawiedliwa Polska.