Volkswagen Group Polska, jako pierwszy w Polsce importer samochodów będzie udostępniał karty ratownicze do wszystkich swoich marek, czyli Audi, Volkswagena (auta osobowe i użytkowe), Skody i Seata.

Reklama

Czym jest karta ratownicza?

Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karta ratownicza ma ustandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) rozpoznawalną na terenie całej Unii Europejskiej.

Po drogach jeżdżą najróżniejsze modele samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie aut mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. W wielu przypadkach nożyce strażackie pękają, kiedy natkną się na takie wzmocnienie. Znalezienie i odłączanie akumulatorów również wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi.

Karta ratownicza ma być ściągawką dla ratowników, na której w kilku rzutach wyraźnie zaznaczono miejsca wzmocnienia karoserii, umiejscowienie akumulatora, rozkład instalacji elektrycznej, a także położenie zbiornika paliwa. Takie ułatwienie pozwali skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o 6 - 9, często decydujących, minut. Pozornie zwykła kartka papieru może uratować życie - mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl Leszek Kempiński, szef PR marki Audi.

Jak i gdzie zdobyć kartę ratowniczą?

U dilerów wszystkich marek koncernu VW będzie można otrzymać bezpłatnie specjalną naklejkę na szybę informującą odpowiednie służby o tym, że karta ratownicza znajduje się w samochodzie.

Same karty są do pobrania również ze stron internetowych Audi, Volkswagena, Skody i Seata. Schematy dotyczą także aut z wcześniejszych lat produkcji.

Odpowiednią dla danego modelu samochodu kartę trzeba wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy.

Audi http://www.audi.pl/pl/brand/pl/service/karty-ratownicze.html

Volkswagen http://www.volkswagen.pl/pl/serwis-i-akcesoria/karta-ratownicza.html

Volkswagen Samochody Użytkowe http://www.vwuzytkowe.pl/pl/obsluga-posprzedazna/karty-ratownicze.html

Skoda http://www.skoda-auto.pl/moja-skoda/karty-ratownicze

Seat http://www.seat-auto.pl/content/pl/brand/pl/serwis-i-akcesoria/karty-ratownicze.html

Reklama