Zimowy wypoczynek zaczyna się w pięciu województwach: w śląskim, łódzkim, podkarpackim, lubelskim i pomorskim. Inspekcja sprawdzi stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież. Rzecznik ITD Alvin Gajadhur zapowiada, że kontrolowani będą też kierowcy. Sprawdzana będzie ich trzeźwość i kondycja.

Reklama

Rzecznik przypomina, że osoba, która wyrusza w podróż musi być wypoczęta. Zawodowy kierowca może dwa razy w tygodniu prowadzić pojazd przez 10 godzin dziennie. W pozostałe dni czas jego pracy nie może przekroczyć dziewięciu godzin.

Kontrole zapowiada też policja. Inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji apeluje, by organizatorzy wyjazdów lub rodzice, sprawdzali dokumenty kierowców. Powinno się w nich znaleźć sprawozdanie z wcześniej przeprowadzonych kontroli drogowych. Jest ono ważne przez trzy miesiące.

Policja apeluje także, by autokary, które mają zabrać dzieci w dłuższą podróż, przeszły wcześniej badanie techniczne. Jego koszt nie przekracza dwustu złotych, więc wycieczka podrożała by o kilka złotych za dziecko. Marek Konkolewski podkreśla, że dzięki badaniu rodzice będą mieli pewność, że ich pociechy jadą sprawnym pojazdem.

W zeszłym roku Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała ponad 20 tysięcy autokarów. W sumie nałożono ponad 3 tysiące mandatów. Zatrzymano ponad 1200 dowodów rejestracyjnych. Przedstawiciele Inspekcji przypominają, że o kontrolę mogą się zwrócić sami rodzice, lub organizatorzy wyjazdów.