Najpóźniej od wiosny za zgodą Unii Europejskiej i po zmianach w przepisach przedsiębiorca, który będzie wykorzystywał auto osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej, odliczy 100 proc. VAT.

Reklama

Nikt nie wie jednak, jak w praktyce rozumieć sformułowanie wyłącznie do działalności gospodarczej. Nie są też jasne szczegółowe zasady kontroli. Pytanie, czy to urząd skarbowy - aby skutecznie zakwestionować rozliczenia - będzie musiał udowodnić przedsiębiorcy, że korzysta z pojazdu nie tylko na użytek firmowy, czy też to podatnik stanie przed obowiązkiem dokładnego udokumentowania, że samochód służy wyłącznie przedsiębiorstwu i nigdy nie jest wykorzystywany do innych celów.

To pierwsze może oznaczać polowanie na podatników, aby przyłapać ich w okolicznościach wskazujących na to, że pojazd służy do celów prywatnych, co w praktyce nie będzie trudne. Z kolei drugie rozwiązanie można sobie wyobrazić w przypadku dużych firm (gdzie dostęp do służbowych pojazdów może być reglamentowany i sformalizowany), ale nie wiadomo, jak miałaby postępować jednoosobowa firma. Będzie chaos i mnóstwo sporów - przewidują eksperci.

>>>Więcej na gazetaprawna.pl