Wreszcie! Fani włoskiej marki ten dzień w kalendarzu mogą zaznaczyć na czerwono. Oto seksowny obiekt pożądania - długość poniżej 4 metrów, szerokość 200 cm, wysokość 118 cm i rozstaw osi mniejszy niż 2,4 metra. Tak, tak Alfa Romeo ujawniła produkcyjny wygląd 4C coupe. Nowość z Italii jest dwuosobowym autem z napędem na tylne koła i centralnie umieszczonym silnikiem - krótko mówiąc to klasyczna maszyna do dawania frajdy z jazdy.

Reklama
Alfa Romeo / Aldo Ferrero

A tej nie zabraknie! Sercem 4C będzie nowy, czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem. Nad tym by napęd nie dostał zadyszki będzie pracować m.in. system kontroli scavenging, który redukuje efekt turbodziury.

Moc? Pozostaje tajemnicą ale nie powinno jej zabraknąć. Już w fazie prototypu 4-cylindrowe turbobenzynowe serce 1750 produkowało ponad 200 KM. Inżynierowie z Mediolanu mówili wówczas, że silnik alfy romeo 4C concept, umieszczony centralnie z tyłu, zapewnia porównywalne lub lepsze osiągi niż jednostka o pojemności 3 litrów.

Jednostka w wersji produkcyjnej będzie połączona z automatyczną skrzynią biegów Alfa TCT z podwójnym suchym sprzęgłem. Biegi będzie można też zmieniać jak w wyścigówce - w trybie sekwencyjnym łopatkami pod kierownicą.

Jeśli już mowa o wyścigach - 4C coupe zostanie uzbrojona w specjalny "zmieniacz" charakteru auta. Urządzenie nazwane przez inżynierów selektorem kontroli dynamicznej Alfa D.N.A. potrafi zaczarować mechanizmy ukryte pod karoserią. Ten sam układ jest np. na pokładzie giulietty, jednak w przypadku 4C do trzech dostępnych do tej pory ustawień - Dynamic, Natural i All Weather - Alfa Romeo dodała czwarty tryb Race.

Wnętrze? Także owiane jest tajemnicą. Projektanci ujawniają tylko, że w kabinie pierwsze skrzypce gra włókno węglowe zastosowane do wykonania przestrzeni wokół kierowcy i pasażera. Platforma 4C jest w całości wykonana z włókna węglowego i spełnia nie tylko funkcję szkieletową, ale i nośną. Stosunek masy do mocy ma być mniejszy niż 4 kg/ KM - zapowiada się, że jazda tym samochodem uzależni jak narkotyk…

Alfa Romeo / Aldo Ferrero

W Polsce alfa romeo 4C coupe pojawi się jesienią 2013 roku - na początek ok. 20 sztuk - powiedział portalowi dziennik.pl Rafała Grzanecki, dyrektor komunikacji w Fiat Auto Poland.

Alfa Romeo 4C coupe będzie produkowana przez… Maserati w Modenie! Właśnie dzięki takiemu połączeniu serca kierowców Alfa ma już… na widelcu :)

4C coupe trafi do sprzedaży także za oceanem i zapoczątkuje długo odwlekany powrót Alfy Romeo na rynek USA.