W wyniku długotrwałych poszukiwań prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Narodowej czołg Renault FT-17, unikatowy zabytek wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., został odnaleziony w Afganistanie i trafi do Polski.

Reklama

Oficjalnego przejęcia zabytkowego pojazdu z afgańskiego Ministerstwa Obrony dokonał 20 października Ambasador RP w Kabulu Piotr Łukasiewicz. Odnaleziony czołg to egzemplarz, który prawdopodobnie, po przechwyceniu przez Rosjan w czasie wojny 1920 r., trafił w 1923 r. jako darowizna Rosji Sowieckiej dla ówczesnego emira Afganistanu.

Polska dyplomacja od dłuższego czasu zabiegała od odzyskanie historycznego pojazdu. Podczas rozmowy Prezydenta Bronisława Komorowskiego z Prezydentem Hamidem Karzajem, na marginesie wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, afgański przywódca przychylił się do polskiej prośby o zwrot czołgu. Przekazanie pojazdu jest dowodem przyjaźni polsko-afgańskiej i wyrazem uznania dla Polski za wkład w odbudowę Afganistanu.

Zabytkowy czołg został przetransportowany przez Ambasadę RP w Kabulu do bazy w Bagram, gdzie MSZ przekazało go żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan. Transportem pojazdu do Polski zajmie się Dowództwo Operacyjne oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Z kolei renowacji Renault FT-17 dokona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Po ukończeniu remontu, zgodnie z decyzją Prezydenta Bronisława Komorowskiego czołg zostanie zaprezentowany publicznie jako cenny zabytek wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r.

MSZ wyraża podziękowania dla dyplomatów, żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy przyczynili się do odnalezienia czołgu - bez ich zaangażowania i poświęcenia zdobycie tego cennego zabytku nie byłoby możliwe.

Reklama

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/ par/