Jak poinformowali organizatorzy "Walory urozmaiconego terenu tej miejscowości pozwalają na sprawdzenie swoich sił oraz możliwości auta poza szlakami drogowymi." Według Anny Stawiarskiej z biura rajdu "każdy uczestnik może dopasować trasę do własnych umiejętności. Dlatego wytyczyliśmy cztery szlaki dla czterech klas o różnym poziomie trudności."

Reklama

Pierwsza - klasa turystyczna to propozycja dla całych rodzin. Rajd dla uczestników tej najpopularniejszej kategorii zostanie poprowadzony łatwym szlakiem, przede wszystkim o walorach krajobrazowych.

Kolejna jest kategoria turystyczno-wyczynowa. Tu załoga nie może liczyć więcej niż 2 osoby. Trasa ma charakter sportowo-krajobrazowy. Samochód musi być wyposażony w wyciągarkę elektryczną niezbędną w sytuacji, kiedy auto ugrzęźnie w terenie.

Dwie najtrudniejsze kategorie - "adventure" oraz "extreme" są przeznaczone dla osób, które zajmują się uprawianiem off-roadu wyczynowego. Wymagają specjalistycznego sprzętu. W pierwszej z nich wystartują mocno zmodyfikowane auta seryjne wyposażone m.in. w klatkę bezpieczeństwa oraz dwie wyciągarki elektryczne (przednią i tylną). Na trasie ogromnym wyzwaniem dla zawodników będą trawersy, strome podjazdy i zjazdy a także bagna.

Ostatnia kategoria extreme jest przeznaczona wyłącznie dla najwyższej klasy zawodowców. Wystartują w niej właściciele budowanych od podstaw samochodów przeznaczonych do jazdy w bardzo trudnych warunkach.

Jak powiedziała Anna Stawiarska "W klasie turystycznej wystartuje 90 załóg, natomiast ze względu na dość dużą liczbę chętnych tę listę prawdopodobnie wydłużymy do 100 załóg." Na bardziej zaawansowane trasy "adventure" i "extreme" wyjedzie maksymalnie po 30 załóg.

Reklama

Zwycięzcy każdej z kategorii mogą liczyć na nagrody w postaci profesjonalnego sprzętu i wyposażenia samochodów off-road. Przyznana zostanie także nagroda fair-play.

Rajd "Bałtowskie Bezdroża" potrwa do niedzieli.

Położona w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego - gmina Bałtów od kilku lat jest jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków regionu. O popularności tego miejsca zaważyło utworzenie "Juraparku" - z naturalnej wielkości modelami dinozaurów i trasą prezentującą historię Ziemi.