W pierwszej kolejności w kamery wyposażonych zostało 65 parkingowych w londyńskiej gminie Hammersmith and Fulham w południowo-zachodniej i zachodniej części metropolii. Jeśli pilotażowy projekt zda egzamin, to kamery otrzymają również pracownicy innych gmin.

Reklama

Elementem kamery umocowanej na uprzęży kamizelki ochronnej będzie także mikrofon do nagrywania przebiegu rozmowy z kierowcami. Parkingowy włączy go wraz z kamerą, gdy poczuje się zagrożony przez krewkiego kierowcę. Ten będzie ostrzeżony, że jest filmowany, a zapis z wideokamery i ścieżka dźwiękowa będą przechowywane przez 3 miesiące.

W zamyśle ma to służyć zapobieżeniu pyskówkom i rękoczynom wobec pracowników wypisujących mandaty za niewłaściwe parkowanie i zalecających odholowanie pojazdu. Liczba ataków wobec nich wzrosła o ponad 100 proc. w porównaniu z 2008 rokiem i sięga obecnie 3-4 incydenty w miesiącu.

Niewykluczone, że na dalszym etapie parkingowi zostaną wyposażeni w GPS i kamizelki odporne na ciosy nożem. W ten sposób policja w razie potrzeby będzie mogła im szybciej przyjść z pomocą.