Powstaje prototyp specjalnego pojazdu, z którego będą mogli korzystać dowódcy akcji policyjnych, czy antyterrorystycznych. Opancerzony pojazd jest konstruowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (Warmińsko-Mazurskie). Jego projekt i budowa to koszt 5 mln zł.

Reklama

Jak wyjaśniła rzeczniczka Szkoły Beata Bekulard, szkoła wygrała grant, z którego finansuje budowę wozu. Pojazd nazwano Żubr Argus; jego konstrukcją zajmuję się firma AMZ Kutno, która jest producentem zabudów specjalnych do pojazdów użytkowych. Zakończenie prac planuje się w drugiej połowie tego roku.

Opancerzone auto może być wykorzystywane w czasie zabezpieczania imprez masowych podwyższonego ryzyka. Bekulard podkreśliła, że do tej pory policjanci dowodzący akcjami znajdowali się najczęściej w pewnym oddaleniu od strategicznego miejsca, natomiast opancerzony pojazd pozwala dowódcom wjechać w samo centrum akcji i stamtąd kierować działaniami ratowniczymi czy antyterrorystycznymi.

http://www.youtube.com/watch?v=ytCIcF5HNiI

Wóz może być także przydatny podczas blokad dróg, pościgów czy poszukiwań osób.

Żubr wyposażony jest w systemy łączności i informatyczne oraz maszt z kamerą; jest ognioodporny i kuloodporny. W środku może znajdować się pięć osób, w tym dowódca i operatorzy systemów informatyczno-łącznościowych oraz monitoringu.

Reklama

Prototyp ma pojemność silnika prawie 6 tys. ccm, moc 279 KM, napęd na cztery koła, a zbiornik mieści do 280 litrów paliwa. Waży 15 ton.