Volkswagena up! został wybrany "Światowym Samochodem Roku 2012". Zdaniem jury składającego się z 66 dziennikarzy z 25 krajów najmniejsze i najnowsze dzieło niemieckiego producenta jest najlepszym autem, które można kupić w tym roku. Wyniki głosowania ogłoszono w czasie trwającego właśnie salonu samochodowego w Nowym Jorku. Mały VW pokonał w finale dwóch przeciwników.

Reklama

Krótko po wprowadzeniu na rynek, w grudniu 2011 roku, up! zajął czołową pozycję wśród rejestrowanych po raz pierwszy aut w Niemczech. Niemal w tym samym czasie organizacja Euro NCAP nagrodziła up! maksymalną notą pięciu gwiazdek i przyznała mu dodatkowo "Advanced Award" za funkcję awaryjnego hamowania w mieście.

Krótko po wprowadzeniu na rynek, w grudniu 2011 roku, up! zajął czołową pozycję wśród rejestrowanych po raz pierwszy aut w Niemczech / UnitedPictures.COM

Volkswagen up! ma 3,54 m długości a na pokład zabiera cztery osoby. Pod maską auta zadebiutowała nowa generacja litrowych trzycylindrowych silników benzynowych o mocy 60 KM i 75 KM. W 2013 roku pojawi się volkswagen e-up!, czyli maluch napędzany silnikiem elektrycznym.

W Polsce pięciodrzwiowy up! z ESP kosztuje 32 350 zł, zatem jest droższy od trzydrzwiowego o 1060 zł.

Standardowo up! wyposażony jest m.in. w ESP, 4 poduszki powietrzne, światła do jazdy w dzień i wspomaganie kierownicy.

Niemal w tym samym czasie organizacja Euro NCAP nagrodziła up! maksymalną notą pięciu gwiazdek / UnitedPictures.COM

Bogatsza wersja move up!, której cena wynosi 35 450 zł, w wyposażeniu seryjnym oferuje dodatkowo m.in. centralny zamek sterowany drogą radiową, szyby sterowane elektrycznie, dzieloną kanapę, fotel kierowcy z regulacją wysokości oraz system easy entry. Wnętrze move up! wyróżnia się również specjalnym panelem na desce rozdzielczej.

Najbogatsza wersja high up! kosztuje 40 950 zł, do jej wyposażenia standardowego należą m.in. klimatyzacja, radioodtwarzacz z czytnikiem MP3, podgrzewane fotele, reflektory przeciwmgielne oraz obręcze ze stopu metali lekkich.

Mały VW dostał też nagrodę "Advanced Award" za funkcję awaryjnego hamowania w mieście / UnitedPictures.COM

VW up! na liście opcji ma funkcję awaryjnego hamowania w ruchu miejskim. System aktywuje się automatycznie przy prędkości poniżej 30 km/h i za pomocą czujnika laserowego rozpoznaje niebezpieczeństwo kolizji. Zależnie od prędkości i sytuacji funkcja hamowania awaryjnego może zminimalizować skutki wypadku, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet uniknąć zderzenia.

Na życzenie dostępny jest także maps+more - przenośny system nawigacji i infotainment z ekranem dotykowym. Obejmuje on funkcje nawigacji, zestawu głośnomówiącego, odtwarzacz multimedialny i różnego rodzaju informacje związane z samochodem.