Gdy przed 13 laty Volkswagen budował swoją fabrykę silników w Polkowicach, w Polsce nie był znany jeszcze ani zawód mechatronika ani dualny system kształcenia, porównywalny z tym w Niemczech. We współpracy z VW Coaching Volkswagen Motor Polska rozpoczął w 2003 roku proces kształcenia mechatroników. Wzorcem był obowiązujący w Niemczech dualny system kształcenia, gdzie uczniowie uczą się zawodu równolegle w przedsiębiorstwach i szkołach zawodowych. Razem ze szkołą zawodową z pobliskiego Chocianowa polkowicki Volkswagen utworzył i z sukcesem wprowadził zawód mechatronika wraz z systemem kształcenia, który dziś jest wzorcem w kształceniu zawodowym w całej Polsce.

Reklama

– Niemieccy inwestorzy tworzą nie tylko miejsca pracy w Polsce, wprowadzają oni również społeczne i kulturowe standardy. Przykładem tego jest Volkswagen, który wdrożył w Polsce dualny system kształcenia... – powiedziała na spotkaniu w ambasadzie Polski w Berlinie Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Zawód mechatronika stał się w międzyczasie zawodem bardzo pożądanym, a wszyscy dotychczasowi absolwenci, którzy zdali pozytywnie egzamin, znaleźli zatrudnienie w VW Motor Polska.

Wielkim uznaniem dla zaangażowania w proces kształcenia było wyróżnienie w listopadzie Karola Piskorza (pracownika VW Motor Polska), który za swoje wysokie kompetencje fachowe odebrał z rąk prof. dr. Martina Winterkorna prestiżowe wyróżnienie Best Apprentice Award. Nagroda wręczana jest za ponadprzeciętne kompetencje fachowe dla najlepszych na świecie absolwentów nauki zawodu po ich rocznej pracy w zakładach Volkswagena.

Razem ze szkołą zawodową z Chocianowa Volkswagen utworzył i z sukcesem wprowadził nowy zawód mechatronika