Opadła kurtyna! Kalendarz Pirelli 2012 został zaprezentowany mediom , gościom i kolekcjonerom z całego świata na pokazie zamkniętym w "Arsenale", XIX-wiecznym zabytku wojskowym Nowego Jorku.

Reklama

Trzydzieste dziewiąte wydanie najsłynniejszego kalendarza jest dziełem Mario Sorrentiego, pierwszego włoskiego fotografa w historii tego kultowego wydawnictwa. Sorrenti - rodem neapolitańczyk, sercem nowojorczyk - wybrał Korsykę i jej nierówny krajobraz do stworzenia swojego "Omdlenia" - ekstazy uchwyconej na zdjęciach.

"Intensywna relacja między fotografem a jego muzą stanowi esencję tworzenia mocnego dialogu estetycznego, który prowadzi do sublimacji naturalnego piękna. Przygotowując "The Cal", podszedłem do modeli na moich zdjęciach poprzez budowanie bezpośredniej, intymnej i autentycznej relacji, dzięki czemu mogłem przepoić swoje zdjęcia czystością. W "omdleniu" ułożyłem ciała w bezpośrednim kontakcie z Naturą, która daje im schronienie jakby były jej przedłużeniem. W szeregu zdjęć skały, ziemia, pnie drzewa, niebo zamieniają się w tło dla ciał" - mówi Mario Sorrenti, artysta, który swoją sławę zbudował na wyjątkowej sprawności w portretowaniu nagości.

Zobacz nagą Polkę...Inne

Dwadzieścia pięć zdjęć zawartych w Kalendarzu Pirelli 2012 - osiemnaście czarno-białych i siedem kolorowych - zostało przedstawionych w dotąd niespotykanym wykończonym płótnem portfolio.

Inne

W Kalendarzu 2012 pojawiło się 12 bohaterek - dziewięć modelek i trzy aktorki. Modelki to: Brazylijka Isabeli Fontana (fotografowana do Kalendarza 2003 Cal przez Brucèa Webera, 2005 przez Patricka Demarcheliera, 2009 przez Petera Bearda i 2011 przez Karla Lagerfelda), Rosjanka Natasza Poly (Kalendarz Pirelli 2011 autorstwa Karla Lagerfelda), Holenderki Saskia de Brauw i Lara Stone (Kalendarz 2009 Petera Bearda i Kalendarz 2011 Karla Lagerfelda), Amerykanki Joan Small i Guinevere Van Seenus (Kalendarz 2006 ze zdjęciami Merta i Marcusa). Polka Małgosia Bela (Kalendarz 2009 Petera Bearda), Litwinka Edita Vilkeviciute, Brytyjka Kate Moss (Kalendarze z 1994 r. ze zdjęciami Calby’ego Herba Rittsa oraz z 2006 r. ze zdjęciami Merta i Marcusa).

Inne

Z kolei aktorkami, które pojawiły się w kalendarzu, są: pochodząca z Ukrainy Milla Jovovich (Kalendarz 1998 Brucèa Webera), Włoszka Margareth Madè oraz Japonka Rinko Kikuchi.Inne

"Naga postać jest jednym z najpiękniejszych przejawów natury i najczystszym sposobem, w jaki możemy odkryć swoje człowieczeństwo w obliczu sztuki. Ponieważ urodziłem się w Neapolu, już w młodym wieku wpływ miały na mnie największe dzieła artystów renesansowych i ich starania o to, by wyrazić ich wizję piękna przez sztukę." mówi Mario Sorrenti.

Inne
Reklama

"To właśnie dziś odgrywa podstawową rolę w mojej fotografii. Zdjęcia w Kalendarzu stanowią kulminację mojej energii twórczej, dążą do zmaterializowania emocji, jakie były moim i modelek udziałem, z poszanowaniem ich piękna, natury i naszej integralnej obecności we wszechświecie. Omdlewać: być oczarowanym; być oszołomionym radością; mdleć w ekstazie; uczucie zakochania i spokoju. To tytuł tego zbioru fotografii." - dodaje.

Inne