Ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu LPG zapowiadają najnowsze raporty analityków. Jakie kwoty powitają na stacjach paliw?

Analitycy BM Reflex zauważają, że ostatnie dni to przede wszystkim osłabienie złotego wobec dolara. Zmiana sytuacji na rynku walut bezpośrednio wpływa na wzrost cen paliw w hurcie, stąd też o jeszcze tańsze tankowanie w przyszłym tygodniu będzie trudniej.

Cena benzyny i diesla na stacjach, LPG zaskoczeniem

Reklama

Mijający tydzień upłynął pod znakiem obniżek cen paliw na stacjach. Tak jak poprzednio bardziej spadały ceny oleju napędowego niż benzyny. Stąd benzyna kosztuje więcej o 41 gr/l niż diesel.

Benzyna bezołowiowa 95 w tym tygodniu kosztuje 6,47 zł/l (o 3 gr/l mniej niż tydzień temu). Szlachetniejsza bezołowiowa 98 – 7,07 zł/l (-3 gr/l). Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla tankują olej napędowy po 6,06 zł/l (-11 gr/l). Zaskoczeniem może być cena gazu LPG – spadła poniżej 3 zł. Stąd autogaz kosztuje średnio – 2,98 zł/l (-2 gr/l).

Paliwo Cena za litr (zmiana)
Benzyna 95 6,47 zł/l (taniej o 3 gr/l)
Benzyna 98 7,07 zł/l (-3 gr/l)
Olej napędowy/diesel 6,06 zł/l (-11 gr/)
Gaz LPG 2,98 zł/l (-2 gr/l)
Reklama

Eksperci wskazują na duże różnice między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen poszczególnych rodzajów paliw, sięgające nawet 50 groszy na litrze. Najniższe ceny oleju napędowego na nielicznych stacjach spadły w okolice 5,87 zł/l, a benzyny Pb 95 i autogazu LPG odpowiednio do poziomu 6,20 i 2,70 zł/l.

Tankowanie samochodu na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Ceny paliw i zwrot akcji, pojawią się pierwsze podwyżki

– Ostatnie dni to przede wszystkim osłabienie złotego wobec dolara, które bezpośrednio wpływa na wzrost cen paliw w hurcie, stąd też o jeszcze tańsze tankowanie w przyszłym tygodniu będzie trudniej. Nie wykluczamy, że po wielu tygodniach spadków pojawią się na stacjach pierwsze podwyżki cen diesla – zauważyli specjaliści.

Pewnym pocieszeniem może być porównanie do cen, które płaciliśmy za paliwa w maju 2022 roku. Dziś benzyna 95 jest tańsza o 85 gr/l, olej napędowy o 1,21 zł/l a gaz LPG o 66 gr/l.

Tankowanie samochodu na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Ceny paliw w Polsce, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek chybił z oceną?

Z kolei zdaniem analityków e-petrol.pl przewidywania prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, który uważa, że ceny paliw "będą jeszcze zdecydowanie niższe", nie spełnią się raczej w nadchodzących dniach.

- Niesprzyjająca kierowcom sytuacja na giełdach naftowych, gdzie w ostatnich dniach rosły ceny ropy i paliw, w połączeniu z umocnieniem złotówki w relacji do dolara, przyczynią się do zahamowania obniżek na stacjach benzynowych w Polsce - zapowiadają eksperci.

Cena benzyny i diesla, jakie zmiany na stacjach od poniedziałku 22 maja?

Benzyna 95 od poniedziałku 22 maja będzie kosztować w przedziale 6,40-6,52 zł/l. Olej napędowy to stawki na poziomie 6,09-6,21zł/l. Gaz LPG powinien kosztować 2,94-3,03 zł/l.

Cena benzyny 95 i diesla, nowe stawki od poniedziałku 22 maja (tabela)

Paliwo Cena za litr od poniedziałku 22 maja 2023 roku
Benzyna 95 6,40-6,52 zł/l
Olej napędowy czyli diesel 6,09-6,21 zł/l
Gaz LPG 2,94-3,03 zł/l
Tankowanie benzyny na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz