Ceny benzyny i oleju napędowego w przyszłym tygodniu zapowiadają najnowsze raporty analityków. Jakie kwoty powitają na stacjach paliw?

Reklama

– Zgodnie z ubiegłotygodniową prognozą ceny benzyny na święta wzrosły, podczas gdy diesel i autogaz dalej taniały – poinformowali analitycy BM Reflex.

Cena benzyny, diesla i LPG w Polsce, Wielkanoc z podwyżką

Reklama

Benzyna 95 zdrożała o 7 groszy do poziomu 6,75 zł. Szlachetniejsza benzyna 98 kosztuje 7,35 zł, czyli o 3 grosz więcej niż tydzień temu.

Tankowanie samochodu na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Olej napędowy potaniał o 3 grosze do poziomy 6,71 zł/l. Gaz LPG staniał o 1 grosz do ceny 3,14 zł/litr. Jednocześnie analitycy zwrócili uwagę, że diesel jest tańszy o 50 gr na litrze niż rok temu, a benzyna droższa o 24 gr.

NOWE zestawienie nowych cen paliw na Wielkanoc

Paliwo Cena za litr 
Benzyna 95 6,75 zł/l (drożej 7 groszy)
Benzyna 98 7,35 zł/l (drożej 3 grosze)
Olej napędowy, czyli diesel 6,71 zł/l (taniej o 3 grosze)
Gaz LPG 3,14 zł/l (taniej o 1 grosz)

Cena benzyny 95, drożeje tankowanie bezołowiowej

– Na ostatnich zmianach korzystają głównie posiadacze diesli i aut z instalacjami gazowymi. Oba paliwa tanieją od lutego odpowiednio: olej napędowy o 94 gr/l, a autogaz o 13 gr/l – wyliczają eksperci. Z to benzyna 95 jest droższa – od początku lutego cena litra bezołowiowej wzrosła o 6 groszy na litrze.

W ocenie analityków po raz pierwszy od czerwca 2022 roku średnia cena oleju napędowego spadła poniżej średniej ceny benzyny bezołowiowej 95.

Tankowanie diesla na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Benzyna i diesel zdrożeją, ceny paliw po Wielkanocy będą rosły

Spodziewamy się, że w kolejnych tygodniach różnica ta będzie się pogłębiała na korzyść diesla. Po świętach ceny paliw w detalu, w wyniku zmian na rynku hurtowym, mogą rosnąć. Tym razem podwyżki możemy odnotować dla benzyny i oleju napędowego zapowiedzieli.

Tankownie benzyny na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Cena benzyny 95? Kierowcy niedługo się cieszyli

Także analitycy e-petrol zauważają, że kierowcy samochodów z silnikiem benzynowym niedługo cieszyli się obniżkami. - Obserwowane na świecie pod koniec marca odbicie cen ropy naftowej spowodowało, że ceny benzyny znów wzrosły na stacjach. Po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku średnia ogólnopolska cena Pb95 jest również wyższa od ceny diesla - wskazali eksperci.

Cena benzyny 95 i oleju napędowego jeszcze w ubiegłym tygodniu różniła się o 13 groszy. W pierwszych dniach kwietnia dystans ten wynosi 1 grosz, ale na korzyść oleju napędowego.

Dziś za litr Pb95 tankujący płacą 6,75 zł, a za tą samą ilość ON - 6,74 zł. W porównaniu do wyników ostatniego notowania benzyna podrożała aż o 13 groszy, zaś diesel potaniał o symboliczny grosz. Większa, bo wynosząca 5 groszy przecena dotyczy też LPG, które w sprzedaży detalicznej jest oferowane po 3,09 zł/l – wyliczył e-petrol.

Cena benzyny 95? Kierowcy niedługo się cieszyli / Tomasz Sewastianowicz