Ministerstwo zadaje cios oszustom. Więzienie za cofanie liczników w autach. Ekspert dla dziennik.pl: za to można ścigać już teraz

| Aktualizacja:

Szykuje się prawdziwa dobra zmiana dla polskich kierowców. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który pozwoli karać za cofanie liczników w samochodach. Resort chce by za taki czyn groziło do pięciu lat więzienia.

wróć do artykułu
  • ~Pirania
    (2017-11-17 20:33)
    Jeśli korektę licznika robi kumata osoba i wie która godzina, a nie Janusz pod szopą to taki zabieg nie jest możliwy do wykrycia i nie ważne czy pojazd jest z 1999 roku czy z 2017, mogą sobie robić ekspertyzy gdzie tylko chcą i inne cuda nie widy a i tak nie dojdą, że coś było grzebane. Nie wiem kto pisał ten artykuł ale czy Wy naprawdę myślicie, że ludzie którzy świadczą takie usługi to zmieniają dane w liczniku i sterowniku silnika a resztę zostawiają bez zmian ? Po co ten cały cyrk wystarczyło by zainstalować w pojeździe system który automatycznie przesyłał by na bieżąco do jakiejś centralnej bazy przebieg albo coś w rodzaju czarnej skrzynki jak w samolocie i przebiegi odczytywane by były podczas przeglądu. Wprowadzili odczyty przebiegów przy przeglądach i co to dało ? NIC. Tylko się zwiększył ruch w punktach, które świadczą takie usługi, bo ludzie w ciągu roku przed przeglądem liczniki w dół kręcą. Później w CEPiKach wychodzi, że auto przejechało tysiąc kilometrów w ciągu roku albo jeszcze mniej bo dziadziuś do kościoła nim jeździł albo był chory. Po za tym są urządzenia które wpina się w elektrykę samochodu i blokują nabijanie km. Auto jedzie a przebieg nie jest liczony lub jest liczony ale o połowę mniej w zależności od ustawienia a urządzenie włącza się lub wyłącza sekwencją naciśnięć na multi kierownicy lub inną kombinacją. Według mnie wprowadzenie takich przepisów mało da, zwiększy się tylko handel takimi urządzeniami do blokowania nabijania km a ludzie jak będą chcieli to i tak będą kręcić liczniki.
  • ~Pegaz
    (2017-11-18 14:53)
    Co to im da teraz są takie urządzenia, że nie trzeba robić korekty licznika a przebiegi i tak będą niskie.
  • ~mazur
    (2017-11-17 01:19)
    Jesli to przejdzie to znaczy ze od przyszlego roku Polacy beda kupowac auta z przebiegiem licznikowym ponad 300 tys km, auta stanieja a te zadbne z niskim przebiegiem bardzo zdrozeja jesli bedzie udokumentowana historia przebiegu oraz stan b.dobry. Popieram to zachowanie rzadu, chociaz straca bardzo bardzo wiele handarze oraz z UE powoli sie rzegnamy, ale bardzo popieram bo przebiegiem sie nie jezdzi i w zasadzie odnosinie uzytkowania aut nic sie nie zmieni, no bo gdzie kupisz auto, pojdziesz do salonu wezmiesz bmk-e trojke za 150 kola ? czy golfa w dieslu za 100 ? watpie
  • ~fred
    (2017-11-16 16:47)
    Dobry pomysł, ale żeby to było skuteczne należy zintegrować system z systemami krajów członkowskich.
  • ~MT
    (2017-11-16 16:06)
    Sprzedawcy beda sie tlumaczyc ze samochod z cofnietym licznikiem kupili od Niemca - i co im zrobia?
  • ~Nick
    (2017-11-17 11:21)
    "...niemal wszystkie samochody przywiezione do Polski z Niemiec jeszcze przed przekroczeniem granicy mają przekręcone liczniki. " I kogo tu sie chce wsadzac za kratki?
  • ~Nick
    (2017-11-16 16:31)
    Jak dojda do tego kto cofnal licznik? Wlasciciel, komis w Bundesrepublice czy polski oszust? Kolejny paragraf ktory jest na nic :-(
  • ~Elvis
    (2017-11-18 18:17)
    No tak wszystko fajnie tylko jak udowodnią że w takim samochodzie był cofany licznik. Nie ma możliwości technicznej żeby stwierdzić coś takiego, elektronika rządzi się swoimi prawami. Paragrafy to sobie oni mogą pisać i co z tego jak nie udowodnią nikomu takiego przekrętu. PORAŻKA !!!
  • ~Okradziony
    (2017-11-17 15:04)
    Naukowcy ujawniają: cyfrowe liczniki zawyżają zużycie prądu nawet o 600 procent!
  • ~Dosyć tego
    (2017-11-16 17:16)
    Jeśli Patryk Jaki ma się tym zająć to uważajmy. Nie tylko że nie rozwiąże problemu ale jeszcze przejmie własność tych samochodów na skarb państwa za 20-25% odszkodowanie. Tak jak to co proponuje zrobić z nieruchomościami :)
  • ~Wincenty K
    (2017-11-16 16:35)
    Jaki wstyd ,ze jeszcze tego nie zmienili.
  • ~MKoro
    (2017-11-20 08:57)
    A za cofanie Polski do średniowiecza też można trafić za kraty? jeśli tak, to mam sugestię: niech Płaszczak zapyla na Nowogrodzką, tylko niech nie zapomni kajdanek wziąć.
  • ~brutus
    (2017-11-20 10:29)
    Pewnie, że oszustów trzeba tepi ale co się Jaki z Ziobrą *********** 5 lat? A może kara śmierci?
  • ~Podatnik
    (2017-11-17 14:25)
    Utrzymanie jednego więźnia kosztuje 3150 zł miesięcznie. To przeszło 37 800 zł rocznie na każdego spośród ponad 72,6 tys. osadzonych. W tym samym czasie pielęgniarka dostaje zaledwie 2700 zł, bo tyle wynosi mediana wynagrodzeń brutto w tym zawodzie.
  • ~AAA
    (2017-11-21 17:48)
    Dzisiaj skontaktowałem sie z komisem w Szczecinie dostałem nr VIN który sprawdziłem auto rok temu w czerwcu miało 205 tyś przebiegu dzisiaj w komisie ma 189 tyś co mam zrobić
  • ~Hello
    (2017-11-17 12:21)
    Już widze sieć kantorów korekty liczników pod polską granicą
  • ~synek
    (2018-04-03 07:59)
    proponuje zaczac od taksowkarzy którzy sie pozbywaja samochodu
  • ~kierowca
    (2017-12-07 20:02)
    Powiem tak,jak ja w 2007r. roku kupowałem auto to na liczniku już miało ok.400tys.km.przebiegu .Początkowo nie chciałem tego auta kupić,bo wiadomo przebieg odstrasza.Co się okazało?sprzedający od razu powiedział,że jak go nie kupię to auto ma jutro cofnięty licznik do ok.170tys.km i auto sprzeda się bez problemu-bo przecież polacy i tak lubią auta z takim przebiegiem.Auto kupiłem.Na dzień dzień dzisiejszy mam na liczniku 706tys.km .Nawet diagności nie dowieżają że auto z taką ilością kilometrów może jeszcze jeździć.Moje auto ma prawie 19 lat,tak że ten przebieg co ma na liczniku wydaje się być adekwatny do wieku auta.Tak swoją drogą,sam się nie raz dziwie że są do sprzedania prawie 20 letnie auta z przebiegami rzędu 220tys.km. 20 letnie auto i 220 tys.na liczniku?nie kupił bym...
  • ~Rafał
    (2017-12-18 11:18)
    A co w przypadku kiedy właściciel pojazdu przekręci licznik do przodu? Bo jak do tej pory to nikt tego tematu nie poruszył i w samym projekcie ustawy nic na ten temat się nie mówi.
  • ~Rysiek
    (2018-05-27 12:26)
    Dla przykladu kilku oszustow zamknac beda sie bac nastepni.Juz dawno powinien byc problem rozwiazany najwyzszy czas

Może zainteresować Cię też: