Autostrada A4 przed punktem poboru opłat w Karwiach pod Wrocławiem zakorkowana w obie strony – przestrzega dyżurny dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To efekt zwiększonego ruchu – kończy się długi czerwcowy weekend, kierowcy wracają z wyjazdów.

Reklama

Autostrada A1 nadal zakorkowana

Korek przed bramkami wyjazdowymi z płatnego odcinka autostrady A1 w Nowej Wsi koło Torunia w kierunku Łodzi nadal ma kilka kilometrów. Czas oczekiwania wynosi powyżej 15 minut – poinformowało w niedzielę wieczorem Centrum Kontroli Ruchu na A1. Turyści wracają znad morza. Z widoku, który pokazują kamery online wynika, że samochody stoją w korkach po horyzont...

Kolejki przed zjazdem z płatnego odcinka A1 tworzą się w niedzielę od południa. Wielu kierowców zdecydowało się na powrót z miejscowości nad morzem w ostatni dzień długiego weekendu. Wieczorem korek nadal ma kilka kilometrów. Centrum Kontroli Ruchu na A1 poinformowało o 21.00, że czas oczekiwania na bramkach w Nowej Wsi nadal wynosi ponad 15 minut.

Dyżurny z bydgoskiego oddziału GDDKiA Karol Kończal powiedział, że sytuacja powinna się unormować w najbliższych godzinach, gdyż przy wjeździe na płatny odcinek autostrady w Rusocinie korki skończyły się przed godziną 18.00.

Kolejki w Nowej Wsi powstają wskutek dużego natężenia ruchu na A1 w okresie wzmożonych wyjazdów turystycznych oraz konieczności zatrzymania się w punkcie poboru opłat. Tworzą się przed bramkami wjazdowymi zwykle przed i na początku tzw. długich weekendów oraz w wakacje, gdy podróżni udają się nad morze. Później zatory powstają przed bramkami wyjazdowymi na koniec wolnych dni, gdy trwają powroty z wypoczynku.

Północny odcinek A1 z Rusocina koło Gdańska do Nowej Wsi koło Torunia jest płatny, przejazd dalszą częścią trasy w kierunku Łodzi jest darmowy.

Autostrada A1 - PPO Nowa Wieś wjazd / Materiały prasowe
Autostrada A1 - PPO Nowa Wieś zjazd / Materiały prasowe

Stawki za przejazd AmberOne Autostrada A1 - dotyczy pojazdów kategorii pierwszej (w obu kierunkach):

  • Rusocin – Nowa Wieś – 29,90 zł
  • Rusocin – Turzno – 26,70 zł
  • Rusocin – Lubicz – 27,90 zł

Jazda dalszą częścią autostrady A1 w kierunku Łodzi jest darmowa.

Autostrada A6. Wielokilometrowy korek

Zator na drodze A6 w kierunku południowym, na trasie znad miejscowości nadmorskich, miał ok. 13 km – poinformowała w niedzielę po południu GDDKiA. Utrudnienia spowodowane są m.in. przebudową wiaduktu. W długiej kolejce czekali też na prom kierowcy wracający ze Świnoujścia.

Reklama

Drogowcy zalecają objazdy – dla kierowców jadących od Koszalina przez węzeł Nowogard Północ (DW106), Stargard i Pyrzyce (DW122) do węzła Pyrzyce. Kierowcy jadący od Świnoujścia mogą wybrać drogę przez Goleniów Północ (S6), węzeł Goleniów Lotnisko (DW113), Maszewo (DW106), Stargard, Pyrzyce (DW122) i również do węzła Pyrzyce.

Zator spowodowany jest dużym natężeniem ruchu i przebudową wiaduktu na węźle Szczecin Kijewo – wyłączona została prawa jezdnia, ruch w obu kierunkach odbywa się lewą jezdnią.

W kilkukilometrowej kolejce na prom na przeprawie Centrum czekają także kierowcy, którzy chcą wyjechać ze Świnoujścia.

Zakopianka tonie w korkach

Także turyści powracający spod Tatr utknęli w kilometrowych korkach na Zakopiance. Podróż z Zakopanego do obwodnicy Krakowa trwała około 3 godzin.

Kierowcy z utrudnieniami muszą się liczyć już na odcinku Nowy Targ - Rabka i dalej przy zjeździe z dwupasmówki w Skomielnej Białej.

Oczywiście można wybrać alternatywną trasę z Zakopanego przez Czarny Dunajec, jednak i tam jest ciasno na drodze.

Zator na drodze ekspresowej S7 w kierunku Warszawy

Na drodze ekspresowej S7 w kierunku Warszawy zator utworzył się od strony Gdańska, między węzłami Powierz i Napierki. Po południu korek miał 6 km, wieczorem jest o 2 km krótszy.

Olsztyńska GDDKiA szacuje, że utrudnienia w ruchu mogą potrwać w tym miejscu do wieczora.

Trasa w stronę Warszawy korkuje się przed zamkniętym odcinkiem "siódemki" na wysokości węzła Napierki, gdzie samochody muszą zjeżdżać na jezdnię równoległą do drogi ekspresowej. Trwają tam prace związane z budowanym odcinkiem S7 w woj. mazowieckim.

Policja / Policja