Autostrada A2 drożeje od poniedziałku. Spółka Autostrada Wielkopolska ogłosiła zmianę stawek za korzystanie ze 150-kilometrowego odcinka tej trasy pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Obowiązująca od 15 lutego, od godziny 6.00 rano opłata za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych fragmentów będzie wynosić:

Reklama
  • 23 zł czyli o 1 zł więcej - Kat. 1 (motocykle i samochody osobowe)
  • 34 zł (+1 zł) - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 52 zł (o 2 zł więcej) - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 80 zł (o 3 zł więcej) - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 230 zł (+10 zł) - Kat. 5 czyli pojazdy ponadnormatywne

Powyższe stawki zawierają doliczony podatek VAT.

Autostrada A2 drożeje. Skąd nowe stawki?

Reklama

– Na poziom cen za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej wpływają realne koszty utrzymania, koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego. Zmiana cen podyktowana jest również utrzymującą się presją inflacyjną – wyjaśniła Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska.

Podkreśliła, że spółka finalizuje obecnie rozbudowę autostradowej obwodnicy Poznania.

– Do inwestycji złotówki nie dołożyli podatnicy ani budżet państwa. Cały projekt jest finansowany ze środków własnych koncesjonariusza, a jego koszt netto to 202 mln zł – wyliczyła Ciamciak.

Reklama

W 2020 roku spółka zrealizowała budowę nowych i rozbudowę istniejących ekranów akustycznych, wymieniono bariery drogowe na węzłach autostradowych, a także wymieniono oznakowania pionowe i poziome.

– Zadbano także o nowoczesne, inteligentne oświetlenie rozbudowanej obwodnicy. Zainstalowano 1300 opraw oświetleniowych wykonanych w technologii LED. Ich podstawową zaletą jest lepsze doświetlenie pasa drogi oraz energooszczędność. Tego typu oświetlenie zużywa o połowę mniej energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem sodowym – wskazała przedstawicielka Autostrady Wielkopolskiej.

Ciamciak przypomniała, że firma w 2020 roku wprowadziła zewnętrzne terminale płatnicze, umożliwiające płatności zbliżeniowe za przejazd autostradą bez konieczności podawania karty kasjerowi. Przeprowadziła też gruntowne remonty budynków toalet w Miejscach Obsługi Podróżnych. Ponadto rozbudowuje sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz opracowuje szereg rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska.

– Autostrada Wielkopolska pracuje obecnie nad wdrożeniem udogodnień dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A2 w zakresie elektronicznego poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu. Równolegle z nowym systemem zostanie wprowadzony program lojalnościowy dla kierowców – poinformowała.

A2 Świecko - Nowy Tomyśl bez zmian

– Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolska na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 34 groszy za jeden kilometr – skwitowała Ciamciak.