Rowerowa masa krytyczna w Warszawie odbywa w każdy ostatni piątek miesiąca - w październiku wypada w przeddzień Wszystkich Świętych. Przejazd rowerzystów rozpocznie o godzinie 18 na placu Zamkowym.

Reklama

Tak się składa, że o tej samej porze spodziewany jest szczyt przedświątecznych wyjazdów - kierowcy szeroką ławą ruszą z Warszawy w trasę.

Korki? Oto jakimi ulicami pojadą cykliści: plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, rondo ONZ, Prosta, Żelazna, Al. Jerozolimskie, most i al. Poniatowskiego, Zieleniecka, Targowa, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła, że masa krytyczna jest zgromadzeniem, które ratusz rejestruje i od strony prawnej wszystko jest w porządku. Szefowa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor tłumaczyła, że ratusz zawsze rozmawia z organizatorami różnych zgromadzeń, zwłaszcza tych, które powodują utrudnienia w ruchu. Jak podkreśliła, z organizatorami dzisiejszej Masy Krytycznej rozmawiali, między innymi, pracownicy zarządu dróg miejskich.

Myślę, że mają świadomość tego, jakie utrudnienia powodują w mieście i liczę naprawdę na ich rozsądek - powiedziała Ewa Gawor.

Komendant stołecznej policji Michał Domaradzki zapewniał, że funkcjonariusze zrobią wszystko, by utrudnienia dla kierowców były jak najmniejsze. Policja spodziewa się, że w masie krytycznej weźmie udział od 300 do 700 rowerzystów.

Reklama

Piątkowy przejazd jest organizowany pod hasłem "Bubli od metra". Ma być protestem przeciwko "niedoróbkom" powstałym na stołecznych ulicach oraz braku udogodnień dla rowerzystów po budowie II linii podziemnej kolejki. Tego hasła nie rozumie prezydent Warszawy.

Myślę, że ul. Świętokrzyska jest tego całkowitym zaprzeczeniem. Są na powierzchni ścieżki rowerowe. Zawsze jesteśmy otwarci na uwagi, jeżeli chcą coś zmienić, to powinni zgłaszać - dziwiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ewa Gawor przypomniała, że powodem organizowania Masy Krytycznej był brak ścieżek rowerowych. - Tego problemu już nie ma - podsumowała dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ratuszu.