Na Białorusi od 1 sierpnia trzeba płacić za korzystanie z ulepszonych odcinków dróg. Opłaty muszą wnosić wszyscy obcokrajowcy oraz białoruscy właściciele samochodów ciężarowych. System opłat polega na wykupieniu na wydzielonych stacjach benzynowych czy w punktach serwisowych, na przykład przy granicy, specjalnego urządzenia elektronicznego i przyklejeniu go w widocznym miejscu na przedniej szybie.

Reklama

Kierowca musi też wnieść przedpłatę na planowaną trasę, którą przejedzie po płatnych drogach. Przedpłata zostanie zapisana w kupionym urządzeniu. Gdy samochód jedzie po drogach w określonych miejscach wpłacone pieniądze są automatycznie pobierane z aparatu przyklejonego do szyby - kierowca słyszy to poprzez "piknięcie" urządzenia. Przy tym kierowca musi nieco "na wyczucie" pilnować, aby na jego koncie cały czas były pieniądze na jazdę po drogach.

Na płatnych odcinkach dróg nieprzerwanie krążą milicyjne patrole wyposażone w swoje urządzenia elektroniczne, które pozwalają bez zatrzymywania sprawdzić czy na przykład zagraniczny kierowca jedzie z włączonym urządzeniem do opłaty za drogi. W przypadku wykrycia naruszeń kary są bardzo wysokie.