Rozbudowa infrastruktury i zwiększenie liczby fotoradarów spowodowały poprawę bezpieczeństwa na drogach - ocenia Maciej Mosiej z Ministerstwa Transportu. Według najnowszego raportu Unii Europejskiej, w ubiegłym roku w Polsce liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła o 15 procent.

Reklama

Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Maciej Mosiej w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że wpływ na zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa mają inwestycje drogowe.

Fakty są niezaprzeczalne - mówi Maciej Mosiej - infrastruktura drogowa w Polsce jest modernizowana, powstają setki kilometrów dróg, a to wpływa na bezpieczeństwo.

Zdaniem Macieja Mosieja, spory wpływ na poprawę statystyk ma też akcja rozbudowy sieci fotoradarów. Już sama obecność tego tematu w mediach powoduje, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu - uważa Maciej Mosiej.

Jednak bezpieczeństwo na polskich drogach wciąż jest dalekie od ideału. Według unijnego raportu jeśli wziąć pod uwagę liczbę ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców, to Polska jest w niechlubnej czołówce. Najwięcej zgonów było w ubiegłym roku na Litwie - 100, w Rumunii - 96 i w naszym kraju - 93.

Dlatego Maciej Mosiej, zapowiada kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, między innymi dalszą rozbudowę sieci fotoradarów. W tym roku ma stanąć przy naszych drogach 160 nowych tego typu urządzeń.

Maciej Mosiej zapowiada też działania zwiększające egzekwowanie prawa, a nawet zaostrzenie kar za łamanie przepisów ruchu drogowego.

Najlepiej pod względem bezpieczeństwa na drodze wypadają Wielka Brytania, Szwecja, Holandia i Dania, gdzie odnotowano około trzydziestu śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na milion mieszkańców.