Konkurs jest częścią rozpoczynającej się kampanii "To nie sen, Ty prowadzisz", przygotowanej przez spółkę Stalexport Autostrada Małopolska. Szczegóły akcji prowadzonej m.in. w radiu i internecie przedstawiono we wtorek w Katowicach podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji 100-milionowego przejazdu koncesyjnym odcinkiem A4 z Katowic do Krakowa.

Reklama

Od środy kierowcy podróżujący płatnym odcinkiem tej autostrady dostaną na placach poboru opłat ulotki z radami, jak radzić sobie ze zmęczeniem w podróży (zrobić przerwę w jeździe, wypić kawę), a także jak włączyć się do akcji. Kierowcy mogą też na stronie www.bezpieczna.autostrada-a4.com.pl proponować własne sposoby jak radzić sobie z sennością. Autorzy oryginalnych porad mają dostawać audiobooki.

Twarzą kampanii został znany m.in. z programów o nauce jazdy w stacji tvn turbo Grzegorz Stasiak, który ze śląskim akcentem podaje w internetowych i radiowych spotach własne sposoby na zmęczenie za kierownicą. "To jo to robia tak: koniecznie trzeba się zatrzymać, łotworzyć drzwi z auta, przeluftować je, napić się kawy, zrobić pięć-dziesięć przysiadów, pora pajacyków i spać wom się nie będzie chciało" - przekonuje Stasiak.

Według rzecznika spółki Stalexport Autostrada Małopolska, Rafała Czechowskiego, akcja nieprzypadkowo startuje przed zbliżającym się długim listopadowym weekendem. Kierowcy szczególnie odczuwają bowiem senność jesienią podczas długich przejazdów, zwłaszcza nocą. "Tymczasem zmęczenie za kierownicą może być równie groźne jak jazda pod wpływem alkoholu" - powiedział Czechowski.

Rzecznik przytoczył dane z wrześniowych badań przeprowadzonych przez pracownię PBS DGA, z których wynika, że ponad 10 proc. polskich kierowców zdarzyło się zasnąć podczas prowadzenia samochodu, co piąty kierowca, który zasnął, prowadził od ponad siedmiu godzin bez żadnej przerwy, a w co 20. przypadku efektem przyśnięcia była kolizja lub wypadek.

Największe znużenie kierowcy odczuwają jadąc nocą i nad ranem - w godzinach 23-6. Przysypianiu sprzyja jednostajna jazda poza terenem zabudowanym, szczególnie autostradami. Jednocześnie co trzeci kierowca w badaniu PBS DGA zadeklarował, że zdarza mu się prowadzić bez przerwy dłużej niż siedem godzin. Tylko co ósmy przyznał, że zdarza mu się odczuwać senność także na odcinkach poniżej 100 km.

"To nie sen, Ty prowadzisz" jest kolejną kampanią na rzecz bezpieczeństwa realizowaną przez Stalexport Autostradę Małopolską. W latach 2005-2007 spółka przeprowadziła akcję "Droga życia", a kilka miesięcy temu zakończyła projekt "Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków".

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 61-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Na podstawie zawartej w 1997 r. umowy koncesyjnej do końca ub. roku spółka zainwestowała w autostradę 830 mln zł. Wszystkie inwestycje i bieżące utrzymanie trasy finansowane są z opłat za przejazd płatnym odcinkiem.

Droga, mimo że ciągle remontowana i coraz bardziej zatłoczona (ponad 30 tys. pojazdów na dobę), pozostaje stosunkowo bezpieczna. W ub. roku na płatnym odcinku A4, mimo że przejechało nią ponad 10 mln kierowców, nie wydarzył się żaden wypadek śmiertelny; odnotowano tam 24 wypadki, w których rannych zostało 27 osób i 264 kolizje.