Polskie statystyki pokazują, że w 2010 r. kobiety kierujące pojazdami spowodowały niespełna 19 proc. wypadków drogowych, mężczyźni - 77,1 proc. Jednak według brytyjskich danych nadal jeden na trzech mężczyzn nie czuje się bezpiecznie, gdy za kierownicą siedzi jego partnerka, a jeden na pięciu twierdzi, że nigdy nie jest w stanie zrelaksować się w takiej sytuacji.

Reklama
policja.pl

"Kwestia zaufania do kierowcy ma duże znaczenie. Jeśli na siedzeniu pasażera siedzi partner przekonany, że lepiej prowadzi pojazd, może się pokusić o wydawanie poleceń lub namawianie kobiety kierowcy do podejmowania manewrów, co do których ona sama ma wątpliwości. Takie zachowanie rozprasza i stresuje" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Inne

Jeden na dziesięciu ankietowanych mężczyzn przyznał, że przynajmniej raz był zmuszony chwycić za kierownicę w sytuacji, gdy partnerka nie patrzyła na drogę, a samochód zaczynał zjeżdżać w kierunku osi jezdni."Pasażer nie może chwytać za kierownicę, gdy uważa, że kierowca nie panuje nad samochodem. Takie zachowanie stwarza poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Kiedy zdaniem pasażera kierowca wykonuje jakiś nieprawidłowy manewr, dozwolone jest jedynie ustne zwrócenie uwagi. Jednocześnie pasażer nigdy nie powinien godzić się na to, aby przytrzymywać kierownicę w trakcie jazdy, nawet gdy kierowca o to prosi" - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Polacy uważają, że kobiety jeżdżą spokojniej, wolniej oraz ustępują pierwszeństwa innym. Mężczyźni z kolei jeżdżą szybciej, częściej wyprzedzają i gwałtownie hamują. Stanowią oni aż 77,1 proc. sprawców wypadków, za które odpowiadają kierujący pojazdami, a w przypadku, gdy wina za zdarzenie drogowe leży po stronie pieszych, mężczyźni odpowiadają za 66,6 proc. z nich.

Inne

"Zarówno kobiety jak i mężczyźni popełniają błędy za kierownicą. Na nasze szkolenia trafiają mężczyźni, których zachowanie za kierownicą bardziej przypomina to przypisywane kobietom i odwrotnie" - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Podczas szkoleń do każdego kierowcy należy podchodzić indywidualnie, dlatego oferujemy testy psychologiczne, które pozwalają na określenie dominującego rodzaju reakcji nabytych i odruchowych występujących podczas prowadzenia pojazdu."

Reklama
Inne

"Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z cech temperamentalnych i osobowościowych oraz sposobu w jaki reagujemy podczas jazdy. Pomoże nam to w samodoskonaleniu i wpłynie na bardziej rozważną jazdę bez względu na płeć" - podsumowują trenerzy SJR.