Warszawskim mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez pl. Wileński nie mogą jeździć samochody osobowe. Utrudnienia potrwają do końca 2013 r. W poniedziałek - pierwszego, roboczego dnia po wprowadzeniu zmian - pasażerowie i mieszkańcy Pragi narzekali na organizację ruchu.

We wtorek w przesłanym PAP komunikacie ZTM informuje, że ze Szmulek w kierunku Dworca Wileńskiego i Nowej Pragi można przemieszczać się autobusami 170 i 338. Tam należy przesiąść się do tramwajów linii 18, 20, 23 i 26, które jadą bezpośrednio na Wolę i do centrum.

Dodatkowo ul. Ząbkowską kursują linie 138 (dojazd do ronda Waszyngtona i mostem Łazienkowskim na Mokotów) i 140 (dojazd do Dworca Wschodniego).

Z powodu dużego ruchu samochodów na ul. Ząbkowskiej mogą się tworzyć korki, dlatego w godzinach szczytu, pasażerowie, którzy mają możliwość dojścia do ul. Kijowskiej i Kawęczyńskiej, powinni korzystać z kursujących tymi ulicami tramwajów. Często kursująca (w szczycie co 5 minut) linia tramwajowa 3 zapewnia wygodny dojazd do Dworca Wschodniego i al. Zielenieckiej, gdzie można przesiąść się do autobusów kursujących m.in. do centrum.

ZTM zachęca także do korzystania z kolei - pociągi Kolei Mazowieckich i SKM odjeżdżają z Dworca Wschodniego co kilka minut i bardzo szybko docierają do centrum, niezależnie od utrudnień w ruchu kołowym.

Zarząd przypomina, że ze względu na poważne utrudnienia na ul. Okrzei część linii jadących od Dworca Wileńskiego zostało skierowanych ul. Jagiellońską na wprost do ul. Marcinkowskiego i dalej do Targowej.

Z kolei z Bródna do centrum można sie przedostać tramwajami kursującymi ciągiem ulicy Rembielińskiej. Tramwaje linii 1 i 28 dowożą pasażerów sprawnie do stacji metra Dworzec Gdański, omijając objęty utrudnieniami obszar północnej Pragi. Dodatkowo, kursująca bezpośrednio do centrum miasta linia 4 została skierowana na most Gdańsk - podaje ZTM.


Dojazd do Dworca Wileńskiego, centrum Pragi oraz na Stare Miasto i dalej na Wolę zapewniają tramwaje linii 26. Do linii tramwajowej ze wschodniej części Bródna można dojechać autobusami linii: 112, 114, 118 i 145, a także 126, 156 i 732.

Z ciągu ul. Grochowskiej pasażerowie mogą dostać się do centrum linią tramwajową 22. W stronę pl. Bankowego kursują zaś autobusy linii 226. Najkorzystniejszym i najpewniejszym sposobem dotarcia do centrum może być korzystanie z pociągów zatrzymujących się na Dworcu Wschodnim - zaznacza ZTM. Do Dworca Wschodniego można dojechać z ul. Grochowskiej tramwajami linii 3. Z północnej części osiedla kursują dodatkowo autobusy 115, 123 i 315 - podaje Zarząd.

Od soboty al. Solidarności od ul. Szwedzkiej przez most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady mogą jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów jest też przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.

Zmieniły się trasy tramwajów i autobusów, które dotąd jeździły przez pl. Wileński. Obecnie tramwaje omijają plac, skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada.

Samochody mogą omijać wyłączony z ruchy pl. Wileński, jadąc trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Zmiany w organizacji ruchu poprzedziła kampania informacyjna - m.in. w centrum handlowym Warszawa Wileńska do 21 października działa punkt informacyjny. Z kolei do wtorku w al. Solidarności, przy VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV, zaparkowany jest specjalny autobus, pełniący funkcję takiego punktu.

ZTM informacje o zmianach w komunikacji zamieściło także na plakatach i ulotkach w autobusach, tramwajach i w metrze. Ulotki są również dostępne w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i w budynkach biurowych stojących w obszarze objętym zmianami organizacji ruchu.