Po porannym spotkaniu w katowickiej spółdzielni socjalnej "Rybka" w dzielnicy Giszowiec dziennikarze pytali szefa rządu m.in. o szansę na to, by przebiegające w obrębie aglomeracji śląskiej autostrady były w całości bezpłatne. W odpowiedzi premier wskazał m.in., że "wszystko to, co jest ruchem wewnątrz aglomeracji, co de facto jest ruchem miejskim, nie powinno być obarczone opłatami". Przypomniał jednak, że autostrady są ustawowo w Polsce drogami płatnymi.

"Być może będzie to wymagało też przebudowania prawa, bo nam nie chodzi o to, żeby utrudniać ludziom życie. Chodzi o to, że użytkownicy autostrad muszą płacić za autostrady, bo inaczej muszą płacić wszyscy podatnicy. Natomiast nie może to komplikować życia mieszkańcom w obrębie miejscowości tam, gdzie autostrady przejeżdżają i Śląsk jest tutaj bardzo specyficznym miejscem ze względu na rozmiar aglomeracji i skrzyżowanie dróg autostradowych" - mówił Tusk.

"Będziemy tak pracować, żeby ludziom z autostradami było lepiej, a nie trudniej" - dodał.

Swoją czwartkową wizytę w woj. śląskim premier rozpoczął śniadaniem w katowickiej spółdzielni socjalnej "Rybka" w dzielnicy Giszowiec. Jak sam wyjaśnił, nie było to do końca śniadanie, ponieważ podczas poniedziałkowej wizyty w tym samym miejscu umawiał się, że przyjedzie tam w czwartek po południu.

"Myślałem, że będę po południu, ale okazało się, że tu jest więcej spotkań w Katowicach. Umówiony byłem na roladę, kluski śląskie i rosół, no i chyba pierwszy raz w życiu zjadłem o 9 rano takie oryginalne śląskie śniadanie; ale ono jest tak podobne do mojego domowego - za życia mojej mamy to było takie najbardziej typowe uroczyste, niedzielne jedzenie - więc poczułem się przez moment jak u mamy" - wskazał Tusk.

Premier powiedział też, że nie spotkał się tego dnia z panem Czesławem, z którym długo rozmawiał w "Rybce" w poniedziałek. Wyjaśnił, że nie było go, ponieważ gospodarze z "Rybki" nie mieli na niego namiarów. "Ale ponieważ planuję przyjazd na otwarcie +Rybki+, prawdopodobnie będzie to jeszcze w październiku, mam nadzieję, że wtedy pan Czesław dotrze" - powiedział.

Pytany, czy częste przyjazdy do "Rybki" oznaczają, że stało się to dla niego szczególne miejsce, premier odpowiedział, że "bardzo się w tym miejscu zakochał".

Po spotkaniu w "Rybce", Tusk uczestniczył w Katowicach w otwarciu Europejskiego Kongresu Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Po południu planowana jest z jego udziałem konwencja wyborcza PO w chorzowskim Teatrze Rozrywki.