Największa na świecie rywalizacja freestyle motocrossowa zawitała tym razem na Stadion Miejski w Poznaniu. Polscy fani musieli czekać trzy lata, aby 6 sierpnia móc ponownie kibicować czołowym zawodnikom FMX. 35 tys. osób śledziło finałowy pojedynek, w którym Nate Adams pokonał Dany’ego Torresa. Było to osiemnaste podium Amerykanina w dziesięcioletniej historii zawodów. Trzecie miejsce wywalczył Japończyk Eigo Sato. Ale po kolei…

Do zbudowania FMX-owego toru na płycie poznańskiego Stadionu Miejskiego wykorzystano aż 440 ciężarówek ziemi, z której powstały przeszkody umożliwiające najdłuższe i najwyższe skoki w historii tegorocznej serii. Największa rampa pozwalała 12 najlepszym zawodnikom FMX świata na oddawanie 36 metrowych skoków osiągających wysokość do 15 metrów!

W przejazdach finałowych problemy z pokonaniem tak dużych dystansów miał nawet dwukrotny mistrz Światowej Serii Red Bull X-Fighters - Amerykanin, Nate Adams. "W trakcie lotu wykonujemy triki, dlatego koordynacja przy tak dużych odległościach jest bardzo ważna" - powiedział triumfator z Poznania. "Podczas ostatniego skoku mój motocykl obrócił się zbyt mocno i wylądowałem tylko na przednim kole. Na szczęście udało mi się opanować sytuację i dzięki temu pokonałem Torresa."

Hiszpan zapowiedział, że w trakcie finałowego pojedynku w Australii nie zamierza oddać łatwo walki o mistrzowski tytuł. "Nie byłem w pełni zadowolony ze swoich przejazdów i miejsca, które zająłem. Dlatego teraz będę trenował jeszcze mocniej, by zdobyć upragniony tytuł" - powiedział Torres po zakończeniu rywalizacji.


Było to trzecie zwycięstwo Adamsa w tym sezonie. Obecnie ma on 365 punktów i tym samym wyprzedza Torresa o 40 punktów w klasyfikacji generalnej. Zawody w Poznaniu zakończyły się pechowo dla trzeciego pretendenta do mistrzostwa. Norweg Andre Villa zakończył swój udział w tegorocznej serii, łamiąc nogę w trakcie sesji kwalifikacyjnej. Poznański przystanek Red Bull X-Fighters miał być powrotem do rywalizacji dla Mata Rebeaud, ale przyjechał do Polski o kulach i musiał zrezygnować ze startu w zawodach. Z powodu niedawnych kontuzji w Poznaniu zabrakło też trzech reprezentantów Australii: Rabbiego Madisona, Blake’a Williama i Josha Sheehana.

Decydująca bitwa o tytuł mistrza Światowej Serii Red Bull X-Fighter 2011 rozegra się 17 września w Sydney. Australia po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem tych największych zawodów freestyle motocross.

PEŁNE WYNIKI RED BULL X-FIGHTERS 2011 POZNAŃ: 

1. Nate Adams (USA)
2. Dany Torres (ESP)
3. Eigo Sato (JPN)
4. Javier Villegas (CHL)
5. Maikel Melero (ESP)
6. Petr Pilat (POL)
7. Adam Jones (USA)
8. Andre Villa (NOR)
9. Libor Podmol (CZE)
10. Beau Bamburg (USA)
11. Jackson Strong (AUS)

KLASYFIKACJA GENERALNA (po 5 z 6 przystanków): 

1. Nate Adams (365 pkt)
2. Dany Torres (325 pkt)
3. Andre Villa (270 pkt)
4. Blake Williams (AUS/215 pkt)
5. Eigo Sato (180 pkt)
6. Robbie Maddison (AUS/160 pkt)