Kierowcy w każdym wieku powinni przykładać dużą wagę do stanu swojego wzroku. Krótko- i dalekowzroczność dotyka zarówno młodych jak i starszych kierowców. Jednak wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej dolegliwości, które ograniczają dobre widzenie i tym samym wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Katarakta, która w znaczny sposób pogarsza widzenie poprzez zamglenie i zwiększenie wrażliwości na światło może dotyczyć już osób po 40 roku życia.

Reklama

"Im starszy kierowca, tym większą wagę powinien przywiązywać do regularnych badań wzroku, gdyż jest to zmysł, który pogarsza się z wiekiem, a dostarcza nam najwięcej informacji podczas prowadzenia samochodu" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault (SJR).

Inne / Jerzy Undro

Z wiekiem potrzebujemy więcej światła, aby dobrze widzieć. Już 45-latkowie potrzebują cztery razy więcej światła niż 19-latek, w wieku 60 lat ta wartość wzrasta do 10 razy. Wydłuża się również czas potrzebny do zmiany ostrości. Starsi kierowcy potrzebują o minimum jedną sekundę więcej, aby np. odpowiednio skupić wzrok patrząc najpierw na deskę rozdzielczą, a zaraz potem na drogę. Wszystkim użytkownikom ruchu drogowego przeszkadzać może oślepienie przez słońce, ale bardziej wrażliwe są osoby starsze, które potrzebują więcej czasu, aby odzyskać dobre widzenie po oślepieniu.

InneWraz z wiekiem może pojawić się problem z dostrzeganiem kolorów, szczególnie czerwieni. Może to mieć wpływ na przykład na dostrzeganie światła hamowania w pojeździe jadącym z przodu - niektóre osoby starsze mogą potrzebować dwukrotnie więcej czasu, aby je zauważyć. Wreszcie pogorszeniu ulega widzenie peryferyjne oraz postrzeganie głębi.

"W przypadku tego pierwszego, kierowca ma zmniejszone pole widzenia i może nie dostrzegać przedmiotów, które nie znajdują się bezpośrednio przed nim. Z kolei postrzeganie głębi ma wpływ na ocenę prędkości z jaką poruszają się inne pojazdy" - tłumaczą trenerzy SJR.

Inne

Nie wszystkie z tych dolegliwości mogą zostać wykryte podczas wizyty lekarskiej, jednak świadomość istnienia wymienionych ograniczeń powinna skłonić do przyjrzenia się swoim zachowaniom i reakcjom. W przypadku zauważenia problemów ze wzrokiem należy podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ryzyko wypadku.

Inne

"Ze względu na potrzebę większej ilości światła z wiekiem, warto ograniczyć jazdę po zmierzchu oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Z kolei aby uniknąć oślepienia przez słońce, kierowcy powinni pomyśleć o zakupie okularów z polaryzacją oraz takim dopasowywaniu trasy, aby jak najkrócej jechać pod słońce" - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W przypadku problemów z widzeniem peryferyjnym kierowcom doradza się częste odwracanie głowy w celu zwiększenia pola widzenia.