Jakie pojazdy są zobowiązane do rejestracji w systemie viaTOOL?

Wszystkie, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, czyli pojazdy ciężarowe oraz zespoły pojazdów, a także autobusy i busy przystosowane i homologowane do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Opłatę muszą też uiścić auta osobowe ciągnące przyczepę, gdy masa całkowita takiego zestawu przekracza 3,5 tony.

Ile kosztuje urządzenie viaBOX?

Urządzenia nie kupuje się, a jedynie je wynajmuje. Przy wypożyczeniu uiszcza się kaucję w wysokości 120 zł, która jest zwracana, gdy oddajemy urządzenie.

Gdzie mogę zarejestrować się w systemie?

Rejestracji dokonać można w jednym z punktów obsługi klienta, przygranicznych punktach dystrybucji lub punktach dystrybucyjnych na terenie całego kraju (głównie na stacjach benzynowych Orlen, Lotos i BP). Dokładne dane o ich lokalizacji znaleźć można na stronie www.viatoll.pl w zakładce obsługa klienta. Możliwa jest również rejestracja za pośrednictwem internetu. Oferuje ją zarówno sam viaTOLL, jak i niektórzy operatorzy kart paliwowych.

Co się stanie, jeśli ukradną mi urządzenie viaBOX?

System viaTOLL automatycznie kontroluje informacje, czy samochód ma własny viaBOX. Każde urządzenie pokładowe jest zaprogramowane indywidualnie dla pojazdu i przekazuje do czytników na bramownicach dane dotyczące m.in. tablic rejestracyjnych. Następnie są one weryfikowane przez fotokomórkę.

Kradzież urządzenia należy natychmiast zgłosić swojemu konsultantowi – u operatora rozliczającego opłaty w systemie lub w punkcie obsługi klienta viaTOLL. ViaBOX zostanie wówczas zablokowany, a środki na koncie nie zostaną wykorzystane przez niepowołaną osobę.

Czy potrzebuję rejestrować się w systemie i dzierżawić viaBOX, jeśli jestem właścicielem pojazdu o masie powyżej 3,5 t, który nie będzie się poruszał po płatnych odcinkach dróg?

Nie ma takiej potrzeby. ViaBOX jest urządzeniem obowiązkowym dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, które poruszają się po płatnych odcinkach dróg.

Trzeba jednak pamiętać, że właściciel pojazdu niewyposażonego w urządzenie, który znajdzie się przypadkowo na odcinku objętym opłatami, poniesie konsekwencje finansowe.

Czy klienci mogą się dorejestrować do systemu po 1 lipca?

Oczywiście będzie to możliwe. Należy jednak pamiętać, że 1 lipca jest niezmiernie ważną datą dla wszystkich przedsiębiorców, zajmujących się branżą transportową, gdyż wówczas system viaTOLL zastąpi dotychczasowe winiety. Rejestracja przed tym terminem pozwoli firmom na wcześniejsze uregulowanie formalności oraz bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Spóźnialscy korzystający z płatnych odcinków autostrad muszą się liczyć z przestojem w działalności lub karami finansowymi.

Czy jeśli klient rzadko jeździ po płatnych drogach, będzie mógł nadal korzystać z winiet?

Nie będzie to możliwe, gdyż winiety zostaną zastąpione przez opłaty w systemie viaTOLL.