Gorące wieści z centrali Mitsubishi. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej, trzeciej fabryki tego producenta w Tailandii. Zakład powstanie w strefie przemysłowej Laem Chabang Industrial Estate w prowincji Chonburi. Fabryka zajmie się produkcją kompaktowego auta, który na razie ludzie z japońskiego koncernu nazywają "global small" - silniki jakie będą napędzać to auto będą o pojemności od 1 do 1,2 l.

Nowa fabryka powstanie na terenach przylegających do pierwszego i drugiego zakładu, a produkcja ma w niej ruszyć w marcu 2012 roku.

Początkowo wydajność produkcyjna nowej fabryki wynosić będzie 150 tys. egzemplarzy rocznie, a w przyszłości może zostać zwiększona do 200 tys. sztuk. Nowy zakład ma zatrudniać około 3 tys. osób.


Produkowany tam "global small" będzie pojazdem opartym na zupełnie nowej platformie. Obecnie w inżynierowie Mitsubishi pracują nad jej konstrukcją. Cel? Platforma musi odpowiadać głównym założeniom nowego modelu, który ma być "kompaktowy", "niedrogi" oraz powinien "zapewniać niskie zużycie paliwa".

"To wielki zaszczyt doczekać dnia, w którym rozpoczyna się budowa trzeciej fabryki. Od samego początku w firmie Mitsubishi Motors Corporation żywiliśmy głębokie przekonanie co do potencjału drzemiącego w Tajlandii, jako centrum produkującego pojazdy na rynek globalny. Obecnie firma Mitsubishi Motors Thailand jest bazą produkcyjną naszego jednotonowego pickupa. Podobnie jak tajlandzki rząd, my również wiele uwagi poświęcamy ochronie środowiska i dlatego nowa fabryka będzie światowym centrum produkcyjnym pojazdu "Global Small". - powiedział Osamu Masuko, prezes MMC.


Z pierwszych informacji Mitsubishi wiadomo, że "global small" ma być pozycjonowany jako najtańszy produkt w gamie modelowej producenta, a firma planuje jego eksport na rynki zewnętrzne. Będzie to pojazd globalny skierowany do odbiorców krajów rozwijających się, gdzie przewiduje się wzrost zapotrzebowania na samochody, oraz krajów rozwiniętych, gdzie coraz modniejsza staje się przesiadka do mniejszych, bardziej oszczędnych i ekologicznych pojazdów.

"Do Europy nowość Mitsubishi dotrze w listopadzie 2012 roku. Polscy kierowcy będą mogli kupić auto wiosną 2013 roku." - powiedziała dziennikowi.pl Kinga Lisowska z MMC Car Poland.