Akademia WRC to projekt, którego celem jest wyłonienie najlepszych młodych kierowców z całego świata. Przystąpią oni do rywalizacji podczas sześciu rund prestiżowych Rajdowych Mistrzostw Świata. Podczas zawodów wszyscy uczestnicy będą prowadzić takie same samochody - Fordy Fiesta. Samochody te zostaną dostosowane do wymogów regulaminu R2, którego przepisy kontrolują osiągi i ograniczają nakłady finansowe do 135 tys. euro na jeden sezon. Aby zapewniać równe szanse, wszystkie samochody będą przygotowane przez jedną organizację z Wielkiej Brytanii - M-Sport. Pirelli dostarczy opony zgodne ze specyfikacją Akademii WRC, przeznaczone zarówno do jazdy po asfaltach jak i szutrach. 

Aby dostać się do czołówki młodzi adepci będą musieli wykazać się nie tylko doskonałymi umiejętnościami prowadzenia samochodu, ale również wysokim poziomem sprawności fizycznej i umiejętnościami porozumienia się z mediami. Wszyscy uczestnicy Akademii WRC będą mogli skorzystać ze szkoleń, które rozpoczną się wraz z nową serią rajdów. 

http://www.youtube.com/watch?v=GLbQRxwoUSc

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia zawartego z North One Sport, promotora Akademii WRC, na mocy którego wesprzemy tę pasjonującą, nową inicjatywę." - powiedział Paul Hembery, dyrektor sportów motorowych Pirelli. "Przez wiele lat Pirelli konkurowało na najwyższym poziomie rajdów, wygrywając w sumie 179 mistrzostw świata, ale nigdy nie zapomnieliśmy o ważnej kwestii, jaką jest pomoc młodym i zdolnym kierowcom. Robimy to po to, aby tworzyć nowe pokolenia utalentowanych rajdowców oraz zapewnić najlepszą przyszłość sportom motorowym." - dodał Hembery.

Pirelli przez ostatnie lata wspierało młode talenty sportów motorowych w programie Pirelli Star Driver. Dzięki temu co roku pięciu młodych kierowców miało okazję wziąć udział w sześciu rundach WRC. Inicjatywa ta była organizowana wspólnie z FIA. W tym roku, w wyniku programu Pirelli Star Driver wyłonionych zostało aż sześciu uczestników z całego świata: Fredrik Ahlin (Szwecja), Craig Breen (Irlandia), Jan Cerny (Czechy), Andrea Crugnola (Włochy), Brendan Reeves (Australia) i Molly Taylor (Australia). W kolejnym sezonie staną oni w szranki z innymi zawodnikami w ramach Akademii WRC.