W klasyfikacji generalnej prowadzi broniący tytułu Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4), który wygrywał tutaj siedmiokrotnie.
Fin Jari-Matti Latvala (Ford Focus) wygrał w sobotę 60. edycję Rajdu Finlandii, ósmej tegorocznej eliminacji samochodowych mistrzostw świata. Szesnasty na mecie był Michał Kościuszko (Skoda Fabia).

Po raz ostatni Rajd Niemiec był eliminacją MŚ w 2008 roku. W ubiegłym sezonie, zgodnie z przyjętą przez FIA zasadą rotacji imprez, nie znalazł się w kalendarzu.

W tym roku na liście startowej jest blisko 80 kierowców, którzy będą się ścigali na asfaltowych szosach w okolicach Trewiru. Wśród nich Michał Kościuszko z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Skoda Fabia S2000) w klasie S-WRC i załoga Jarosław Kochman, Michał Bojar (Citroen C2R2) w A6 (samochody z napędem na jedną oś).

Kościuszko rywalizuje w coraz bardziej prestiżowej klasie, która w przyszłym roku zastąpi wycofywaną ze względu na wysokie koszty WRC. W klasyfikacji S-WRC zajmuje siódme miejsce (40 pkt.), a punkty zdobył za dwa trzecie miejsca i jedno piąte. Prowadzi Hiszpan Xavier Pons (Ford Fiesta S2000) - 86 pkt.

Do startu w Niemczech Kościuszko przygotowywał się na asfaltowych drogach we Włoszech. Polak na takiej nawierzchni po raz ostatni ścigał się w 2008 roku w Rajdzie Korsyki. Jak przyznał po powrocie z Włoch, jest pozytywnie zaskoczony możliwościami Skody, którą od niedawna jeździ.

Liderem klasyfikacji generalnej jest Loeb, który pewnie zmierza po siódmy z rzędu tytuł mistrza świata. Francuz ma aż 48 pkt. przewagi nad rodakiem Sebastienem Ogierem (Citroen) i 61 nad Finem Jari-Matti Latvalą (Ford).

Rajd Niemiec zakończy się w niedzielę. Trasa został podzielona na 19 odcinków specjalnych - sześć w piątek, osiem w sobotę i pięć w niedzielę.