Japończycy górą! Szczególnie godnym uwagi jest subaru forester składane do 2002 roku (konstrukcja z połowy lat 90.). Warto szukać aut z końca produkcji, do tego czasu zdążyli pozbyć się wszelkich możliwych defektów. No, może poza drobnymi zasłabnięciami oświetlenia.

Nie dość, że japońskie subaru jest liderem, to legendarna i znana z niezawodności toyota ma aż trzy swoje auta na górze zestawienia - yaris, corolla i RAV4 (poprzedni model). Bardzo dobrze wypada również mazda. Modele demio i MX-5 to u nas egzotyka, ale jeśli ktoś sobie kupi, będzie zadowolony w stu procentach.

Z niemieckich samochodów najlepszym wyborem będzie… porsche 911 lub boxster. Także mercedes SLK (model, którego produkcję zakończono w 2004 r.) wypada znakomicie. W klasie ustępuje tylko produktom z Zuffenhausen, minimalnie pokonując brylującą od lat mazdę MX-5.

Jeśli kogoś nie stać na wypasione porsche lub stylowego mercedesa, powinien rozejrzeć się za oplem corsą C (trzeciej generacji) lub vw polo ("okularnikiem"). Oba autka, w porównaniu do swoich poprzedników, są wręcz ideałem sprawności. W małym oplu panowie z TÜV wykryli ciut problemów z wydechem, a w volkswagenie śladowe usterki oświetlenia (nieliczne uwagi dotyczyły skuteczności hamulców).

Co to jest raport TÜV? Powstaje co roku na podstawie danych z obowiązkowych przeglądów rejestracyjnych w Niemczech. Podane procenty oznaczają odsetek aut, w których diagności znaleźli poważne usterki. Fachowcy przyglądają się zawieszeniu, układowi kierowniczemu i hamulcom. Oceniają wytrzymałość nadwozia (korozja), oświetlenie i spaliny. Sprawdzają też, czy auto nie przecieka - olej i inne płyny "ustrojowe".

ŚREDNIA USTERKOWOŚĆ DLA AUT DWU- i TRZYLETNICH:
1. subaru forester - 3,0 proc.
2. mazda demio - 3,4 proc.
toyota yaris - 3,4 proc.
4. porsche 911 - 3,5 proc.
toyota corolla - 3,5 proc.
6. porsche boxster - 3,6 proc.
7. mercedes SLK - 3,8 proc.
subaru legacy - 3,8 proc.
9. mazda MX-5 - 3,9 proc.
10. mercedes klasy A - 4,0 proc.
11. toyota RAV4 - 4,1 proc.
12. mercedes klasy C - 4,2 proc.
13. ford fiesta - 4,3 proc.
opel corsa - 4,3 proc.
volkswagen polo - 4,3 proc.
Reklama