Według doniesień "Newsweeka", pod Ujazdem (niedaleko granicy województw opolskiego i śląskiego), stanie fabryka, która zajmie się produkcją nowych generacji mercedesów klasy A i B. Wartość inwestycji wynieść ma 800 mln euro. W zakładach zatrudnienie znajdzie ponad 3 tys. Polaków. Pierwsze "polskie" mercedesy zjadą z taśmy po roku 2010.

Reklama

Niemcy mieliby wybierać między strefą aktywności gospodarczej w polskiej gminie Ujazd pod Strzelcami Opolskimi (tereny nieopodal autostrady A4) a rumuńskim Cluj (region przemysłowy w północno-zachodniej części kraju). Podobno jeden z niemieckich negocjatorów Daimlera miał ujawnić, że zarząd koncernu już zdecydował i wybiera Polskę.

"Nie znam decyzji Daimlera. Mogę tylko powiedzieć, że dokładamy wszelkich starań, by przekonać takich inwestorów do lokowania kapitału w Polsce" - powiedział "N" Rafał Baniak, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za inwestycje zagraniczne.

Co na to przedstawiciele Mercedesa? "Nie ma żadnej decyzji w sprawie lokalizacji budowy nowej fabryki. Ewentualne rozstrzygnięcie co do lokalizacji poznamy do końca II kwartału 2008 roku" - skomentował dziennikowi.pl Piotr Wójcik z biura prasowego Mercedes-Benz Polska.

O ewentualnej inwestycji Mercedesa w Polsce już pisaliśmy na początku 2008 r.