Prototyp iQ zadebiutował zeszłorocznej jesieni na salonie samochodowym we Frankfurcie. Teraz Toyota ujawniła ostateczny wygląd auta, które przysięga produkować.

Japończycy nie zdradzili zbyt wielu szczegółów, ale można spodziewać się, że seryjny iQ będzie miał podobne wymiary co koncept. Przypominamy, że prototyp mierzył mniej niż 3 m długości (ponad 40 cm mniej niż aygo!). W tak skrojonej przestrzeni konstruktorzy chcą zmieścić trzech dorosłych i dziecko: 3+1. Jakim cudem?

Najprawdopodobniej zostanie wykorzystane rozwiązanie z prototypu, czyli - z przodu kierowca i pasażer siedzą obok siebie. Kabina "rośnie", kiedy pojawia się trzeci podróżny, wtedy prawy przedni fotel podjeżdża do przodu (za nim powiększa się przestrzeń), jednak osoba na tym miejscu nie jest przygnieciona do kokpitu. Wszystko dzięki temu, że deska rozdzielcza została maksymalnie przesunięta pod szybę i zminimalizowana. Dziecko? Najpewniej wyląduje na miejscu za kierowcą (zamiennie z bagażem).

Mała toyota iQ zadebiutuje na show w Genewie. Właśnie wtedy poznamy więcej szczegółów technicznych, także napęd. Seryjna produkcja ma wystartować pod koniec 2008 roku.

Ach, jeszcze jedno. Poza światową premierą iQ, europejski debiut w Szwajcarii zaliczy urban cruiser, czyli niewielki SUV idealny do miasta. Przynajmniej tak uważają ludzie z Toyoty. Prawdopodobnie samochód będzie tańszy od modelu rav4.