Nową broń do walki na torach Volvo tworzy wspólnie z firmą Polestar Racing, która od kilku lat przygotowuje auta tej marki do serii STCC. C30 Green Racing zastąpi utytułowany w wyścigach Swedish Touring Car Championship model S60.

Oto garść informacji. Standardową karoserię C30 wyposażono w klatkę bezpieczeństwa i wzmocnienie boczne po stronie kierowcy. Minimalna masa auta razem z kierowcą (58-60 kg) to 1134 kg. Dolna część zderzaka i tylne skrzydło spojlera powstało w tunelu aerodynamicznym Volvo. Podwozie - zupełnie inne niż w zwykłym modelu, mocniejsze, przygotowane specjalnie do sportu.

Pod maską szwedzka marka zaprzęgła całkowicie aluminiowy dwulitrowy silnik na biopaliwo E85 (85 proc. bioetanolu i 15 proc. benzyny; 104 oktany). Pięć cylindrów w rzędzie, 280 KM i około 230 Nm przy 7300 obr/min mają zrobić z auta maszynę do wygrywania. Na dodatek w bardzo ekologiczny sposób…

Przypominamy, że Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) stara się, by także światowe wyścigi WTCC (World Touring Car Championship) były bardziej przyjazne naturze. Już w roku 2008, obok pojazdów napędzanych benzyną bezołowiową, w mistrzostwach WTCC auta na biopaliwo również będą mogły zdobywać punkty. Mało tego, od początku sezonu 2009 jedynym paliwem turystycznych wyścigówek będzie tylko bioetanol.