Inne
Reklama

Jak donosi Automotive News Europe Volkswagen kupił kontrolny pakiet udziałów w największej włoskiej firmie projektowej Italdesign Giugiaro S.p.A. Zdaniem dziennika porozumienie w tej sprawie miałoby pojawić się już w przyszłym tygodniu.

Jeśli tak się stanie, wówczas plan Volkswagena by do roku 2018 stać się największym producentem samochodów na świecie (z roczną sprzedażą 10 mln pojazdów) ma szansę powodzenia. W końcu wielu kierowców kupuje oczami, a wsparcie włoskich stylistów i inżynierów może okazać się bardzo skuteczne…

Pracownię w 1968 roku założyli Giorgetto Giugiaro i Aldo Mantovani. Dziś Italdesign-Giugiaro S.p.A to największa włoska firma projektowa, która zatrudnia 975 osób i dysponuje siecią 800 komputerów wyposażonych w profesjonalne oprogramowanie pomocne konstruktorom. Kwatera głównej firmy mieści się w Moncalieri, 15 km na południe od Turynu. Prezesem Italdesign jest jego założyciel 71-letni Giorgetto Giugiaro, a jego syn Fabrizio kieruje zespołem.

Na liście projektów Italdesign jest Alfa Romeo 159 sedan i kombi, brera coupe, fiat grande punto, fiat idea; suzuki SX4 i bratni fiat sedici, daewoo matiz. Sławy - delorean DMC-12, lancia delta GT, maserati quattroporte, ferrari 250GT bertone. Włoska pracownia już w przeszłości projektowała dla VW - to na deskach kreślarskich Italdesign narodziły się kształty golfa "jedynki", sirocco z 1974 roku, passata z 1973 roku, audi 80 z 1978 roku, oraz kilku modeli Seata.