Dyrektor generalny koncernu Fiat Sergio Marchionne ogłosił, że zgodnie z projektem "Fabbrica Italia", w 2014 roku liczba produkowanych we Włoszech fiatów wzrośnie z 650 tysięcy do 1,4 miliona. Koncern zamierza zainwestować 700 mln euro w fabrykę Pomigliano d'Arco pod Neapolem, gdzie ma być produkowana nowa panda. Obecnie wytwarzana jest ona w Tychach. Jej nowy model ma zostać wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2011 roku.

Reklama

Zdaniem związków zawodowych działających w Fiat Auto Poland, to dla tyskich zakładów bardzo zła wiadomość. "Oznacza ona zmniejszenie produkcji o blisko 250 tys. sztuk rocznie, likwidację linii produkcyjnych i masowe zwolnienia, które mogą nastąpić już w najbliższych miesiącach" - napisali w oświadczeniu przewodniczący związku zawodowego "Sierpień 80" Bogusław Ziętek i przewodniczący "Sierpnia 80" w Fiat Auto Poland Franciszek Gierot.

Ich zdaniem decyzja o przeniesieniu produkcji pandy nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Podkreślili, że produkcja w tyskich zakładach Fiata zostanie drastycznie ograniczona. "Tracimy tysiące miejsc pracy w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Państwo polskie traci ogromne przychody z tytułu podatków i w bilansie handlowym. Ponad 95 proc. produkcji tyskich zakładów stanowił eksport, dając miliard euro do bilansu handlowego naszego kraju" - napisali związkowcy.

Rzecznik Fiat Auto Poland Bogusław Cieślar powiedział, że szczegółów przeniesienia produkcji na razie nie ma, więc nie chce komentować, czy decyzja będzie się wiązała ze zwolnieniami albo ograniczeniem produkcji zakładu. "To decyzje naszego szefostwa, więc trudno mi się do nich odnieść. A ustalanie szczegółów jeszcze potrwa" - powiedział rzecznik.

W 2009 r. z taśmy produkcyjnej tyskiego zakładu zjechało 605 tys. 797 samochodów, czyli o 112 tys. 912 więcej niż rok wcześniej. Prawie połowa produkcji (298 tys. 020) to fiat panda, 176 tys. 259 to fiat 500, a 10 tys. 794 - fiat 600. Modelu Abarth 500 wyprodukowano 7 tys. 884. W sumie samochodów marki Fiat i Abarth powstało w ubiegłym roku w Tychach 492 tys. 957. Pozostała część to produkowany na zlecenie koncernu Ford nowy Ford Ka.