Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Przepisy już po wakacjach

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu już działa. Teraz rząd chce wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach. Nowe rozwiązania to kolejny krok w walce z pijaństwem.

– Zakończono w tej sprawie analizy i wcale nie jest tak, jak grzmieli niektórzy, że wszystkie stacje w Polsce upadną. Dochód stacji z tytułu sprzedaży alkoholu nie jest dla nich kluczowy – powiedziała Izabela Leszczyna, szefowa ministerstwa zdrowia.

Reklama

Nowe przepisy i zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw w 2024 roku

Projekt przepisów, który ma ograniczyć sprzedaż alkoholu na stacjach paliw ma być gotowy już po wakacjach. – Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę żebyśmy zdążyli z tym do wakacji, ponieważ mam szereg zmian, które są zawiązane z KPO – powiedziała minister zdrowia.

– Bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowychprzyznała Leszczyna.

Reklama

Alkohol skraca życie o 16 lat. Zakaz e-papierosów od jesieni 2024 roku

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że alkohol wpływa na ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat. Ministerstwo zdrowia pracuje także nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej ws. aromatyzowanych płynów do e-papierosów.

Stacja paliw i policja / ShutterStock