Policja podała najnowsze dane o wypadkach w Wielkanoc

Policja podsumowała akcję "Bezpieczna Wielkanoc". Z najnowszych danych wynika, że tegoroczny świąteczny weekend był gorszy od analogicznego okresu w 2023 roku. Oto szczegóły…

– Zakończyły się policyjne działania na drogach związane z bezpiecznym weekendem wielkanocnym. Policjanci przez cztery dni odnotowali 222 wypadki drogowe, w których zginęło 28 osób, a 240 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 1154 nietrzeźwych kierujących – powiedział dziennk.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komenda Główna Policji.

Reklama

Więcej wypadków drogowych w Wielkanoc 2024. Policja zatrzymała ponad 1100 pijanych kierowców

Wśród ofiar wypadków policjanci odnotowali 12 osób które kierowały pojazdami, 4 pasażerów, 7 pieszych, 4 motocyklistów i rowerzystę. Najtragiczniejsza była sobota – wówczas zginęło 9 osób.

363 kierowców straciło prawo jazdy za znakiem D-42

Reklama

Policjanci zatrzymali również 363 kierujących, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dla porównania w 2023 roku w ciągu czterech świątecznych dni uprawnienia straciło 370 osób, a w 2022 aż 550 kierowców.

Przypominamy, że po minięciu znaku D-42 (czarno-biała tablica informuje o wjechaniu w obszar zabudowany) spotkanie z drogówką za tzw. 50 plus zawsze kończy się utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Do tego jest mandat 1500 zł (3 tys. zł w recydywie) i 13 punktów karnych.

Maksymalny mandat to 2500 zł i 15 punktów karnych – przy przekroczeniu prędkości o ponad 70 km/h (recydywa oznacza podwójną karę, czyli 5 tys. zł). W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może sięgnąć nawet 30 tys. zł.

Więcej wypadków i zabitych na drogach w Wielkanoc

Statystyki są gorsze niż ubiegłoroczne. W tym roku policja odnotowała o 45 wypadków więcej, ofiar o 2 więcej i 30 rannych więcej.

Pocieszające może być to, że w przypadku jazdy po alkoholu nastąpił spadek liczby ujawnionych osób, które wsiadły za kierownicę na podwójnym gazie. Wygląda na to, że nowe przepisy o konfiskacie pojazdu zaczynają działać odstraszająco.

Nowe przepisy postrachem kierowców. Akcja policji do końca tygodnia

– Oczywiście do końca tygodnia na drogach będzie nieco więcej policjantów niż w standardowe dni. Spodziewamy się, że powroty rozłożyć się mogą szczególnie na dwa, trzy najbliższe dni. Prosimy wszystkich o ostrożną jazdę – skwitował przedstawiciel KGP.