O wątpliwościach Brukseli co do rządowej nowelizacji ustawy ocenowej pisaliśmy w DGP miesiąc temu. Teraz KE – nie czekając na Senat i prezydenta – przekazała je wprost rządowi. Według informacji DGP Virginijus Sinkevičius, unijny komisarz ds. środowiska, wyraził zaniepokojenie uchwalonymi przez Sejm przepisami w liście skierowanym do resortów infrastruktury i klimatu.

Reklama

Chodzi o regulacje, które wprowadzają pojęcie inwestycji strategicznej. Przedsięwzięcia, którym rząd nada ten status, mają być przygotowywane w przyśpieszonym trybie, m.in. bez konsultacji społecznych i decyzji środowiskowych. Nasz rząd zaznacza, że podobne regulacje wprowadzili u siebie Niemcy, Włosi czy Szwedzi. KE stoi jednak na stanowisku, że wyłączenia ze standardowego postępowania środowiskowego są dopuszczalne w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu rygorystycznych warunków, a procedowane regulacje dają rządowi zbyt szerokie możliwości ich przyznawania.

To nie koniec uwag

Ale to nie wszystko. Komisarz Sinkevičius w swoim piśmie wykazuje też braki formalne w przyjętym pod koniec zeszłego roku Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. W przypadku tego wartego prawie 300 mld zł planu uchybienia miałyby dotyczyć strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

CZYTAJ WIĘCEJ W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU "DGP. DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ">>>