Autostrada A2 to droga zarządzana przez koncesjonariusza - spółkę Autostrada Wielkopolska S.A. Na odcinku utrzymywanym przez prywatną spółkę średni dobowy ruch wynosi około 30 tys. pojazdów, a na autostradowej obwodnicy Poznania 85 tys. pojazdów. Duży ruch powoduje wyższe koszty obsługi, a te jak zwykle są przerzucane na użytkowników.

Reklama

- Duży udział w ruchu mają samochody ciężarowe, co mocno przekłada się na zużycie nawierzchni i konieczność remontów. Niemałe znaczenie w eksploatacji autostrady ma także zwiększony strumień pojazdów włączających się do ruchu z tras ekspresowych S5 i S11 - wyjaśnia Anna Ciamciak, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej.

Dlatego kolejny raz w tym roku kierowcy poruszający się szlakiem łączącym wschód i zachód Polski muszą przełknąć kolejną łyżkę dziegciu. Koncesjonariusz wprowadził w życie nowy cennik. W efekcie trzeba sięgnąć jeszcze głębiej do kieszeni, choć Autostrada Wielkopolska argumentuje, że to "tylko" 5 proc. podwyżki.

Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin i 5 proc. podwyżki

Reklama

- Zmiana cen podyktowana jest mocnym, dwucyfrowym wzrostem inflacji oraz bardzo silnym wzrostem cen materiałów budowlanych, przekładającym się na wzrost kosztów utrzymania i realizacji planowych inwestycji - dodaje rzecznik Autostrady Wielkopolskiej.

Autostrada A2 jest najdroższą drogą w Polsce, ale to nie zatrzymało koncesjonariusza przed wprowadzeniem kolejnej podwyżki. Dopiero co w styczniu wprowadzono nowy cennik, który podniósł o 2 zł przejazd na każdym odcinku, czyli w sumie 6 zł na całej trasie. Poprzednia podwyżka miała miejsce rok wcześniej.

Najnowsza aktualizacja cen przewiduje wzrost opłaty na odcinku Nowy Tomyśl - Konin o złotówkę na każdym z trzech odcinków. W sumie kierowcy samochodów osobowych zapłacą 78 zł. Tylko koszt przejazdu autostradą A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian - wynosi 18 zł (odcinek o długości 106 km).

Przejazd całym odcinkiem koncesjonowanej autostrady A2 od Świecka do Konina (255 km) kosztuje od 96 zł (samochód osobowy) do 820 zł (pojazdy ponadnormatywne).

Autostrada A2, nowy cennik już obowiązuje

Nowy cennik przejazdu autostradą A2 zarządzaną przez koncesjonariusza wygląda następująco:

  • Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach) - 26 zł (wcześniej 25 zł),
  • Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) - 39 zł (wcześniej 37 zł),
  • Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) - 60 zł (wcześniej 57 zł),
  • Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) - 91 zł (wcześniej 87 zł),
  • Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne) - 260 zł (wcześniej 250 zł).

Autostrada A2 w ciągłym remoncie, winne ciężarówki

Najnowsza podwyżka przejazdu autostradą A2 jest spowodowana m.in. dużym ruchem samochodów ciężarowych, co powoduje przyspieszone zużycie nawierzchni oraz konieczność ciągłych remontów.

- Mimo rosnącej inflacji i kosztów remontu oraz utrzymania autostrady, spółka terminowo wywiązuje się z zaplanowanych inwestycji i realizuje projekty modernizacyjne zgodnie z przyjętym wieloletnim planem utrzymania i umową koncesyjną - tłumaczy Ciamciak.

W roku spółka Autostrada Wielkopolska S.A. rozpoczęła remont nawierzchni pomiędzy Nowym Tomyślem a Poznaniem. Wyremontowano nawierzchnię na węźle w Nowym Tomyślu oraz 26 km nawierzchni głównej. Aktualnie trwa remont na węźle w Byku oraz kolejnych odcinkach autostrady.

Przedstawiciel spółki podkreśla, że inwestycja oznacza kolejną, gruntowną wymianę nawierzchni na całym odcinku drogi od Nowego Tomyśla do Konina w trakcie trwania koncesji. Przy okazji będą remontowane mosty i wiadukty autostradowe We Wrześni pojawi się nowa baza utrzymania drogi.

- Spółka zakończyła w tym roku realizację generalnych remontów i modernizacji budynków toalet na MOP. Rozbudowywana jest też sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradzie oraz przygotowywane są rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska i zwiększające bezpieczeństwo kierowców. Trwają także prace planistyczne i przygotowania do dalszej rozbudowy obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód - dodaje Anna Ciamciak.