Grupa Volkswagen, jako pierwszy koncern motoryzacyjny, zobowiązała się do realizacji celów zawartych w paryskim porozumieniu klimatycznym i zamierza do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

Reklama

W przypadku marki Volkswagen w Polsce do redukcji śladu węglowego ma przyczynić się zasadzenie 70 drzew po każdym teście dziennikarskim auta z silnikiem spalinowym. VW przewiduje, że w skali roku ten projekt może przyczynić się do nasadzenia ponad 8 hektarów lasów (około 50 tys. sadzonek).

– Dążymy do tego, by w przyszłości testy dziennikarskie naszych aut nie generowały śladu węglowego. Obecnie co drugi samochód w parku prasowym Volkswagena ma możliwość ładowania z gniazdka (dzięki napędowi w pełni elektrycznemu lub hybrydowemu typu plug-in), a w przyszłym roku zwiększymy tę wartość do 70 proc. – zapowiedział Hubert Niedzielski, kierownik PR marki Volkswagen.

Volkswagen rozpoczyna sadzenie ośmiu hektarów lasów w Polsce / Volkswagen
Volkswagen rozpoczyna sadzenie ośmiu hektarów lasów w Polsce / Volkswagen / Mariusz Barwinski
Reklama

Volkswagen sadzi drzewa w Polsce

Volkswagen wraz z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych na miejsca nasadzeń wyselekcjonował trzy obszary:

  • Las w Czarnowie, który uległ całkowitemu zniszczeniu podczas nawałnicy w 2017 roku;
  • Zniszczony klęską teren we wsi Ryboły, w okolicach Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej, powstały w wyniku huraganu z 2016 roku;
  • Las górski w rejonie Babiej Góry, położony w miejscowości Zawoja w bezpośrednim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego.

Prace związane z sadzeniem drzew rozpoczęły się już w pierwszej z lokalizacji – Czarnowie. To miejsce dotknięte w 2017 roku skutkami tzw. Huraganu Stulecia, który wydarzył się w nocy z 11 na 12 sierpnia. Skala zniszczeń była ogromna, w ciągu kilkunastu minut żywioł spustoszył olbrzymie połacie lasu, uszkodził drogi oraz wiele budynków - od gospodarstw po leśne wiaty. Odnawianie lasów po tym huraganie wciąż trwa, to długotrwały i pracochłonny proces.

Prace rozpoczęliśmy wraz z końcem września. Przed sadzeniami nastąpić musi przygotowanie powierzchni do orki, przygotowanie gleby, czyli głównie orka pługiem. Następnie sadzonki przywiezione ze szkółki sadzone będą w odpowiednich odległościach. Do rekonstrukcji lasu w Czarnowie częściowo wykorzystany zostanie tzw. samosiew gatunków (takich jak brzoza czy jarzębina). Wykorzystamy więc to, co dała nam natura. Brzoza czy jarzębina to gatunki pełniące rolę dodatkową, nie stają się gatunkiem głównym i nie będą tworzyć w przyszłości drzewostanu. Jarzębina na powierzchni w Czarnowie będzie znakomitym pokarmem dla ptaków. Na etapie odnawiania lasu planowane są nasadzenia tak zwanych gatunków biocenotycznych… z myślą o ptakach i pszczołach – zaznacza Adam Dominiecki, wiceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.

Volkswagen rozpoczyna sadzenie ośmiu hektarów lasów w Polsce / Volkswagen
Volkswagen rozpoczyna sadzenie ośmiu hektarów lasów w Polsce / Volkswagen / Mariusz Barwinski

W poszczególnych lokalizacjach sadzone będą różnego rodzaju drzewa. Na terenach nizinnych (Czarnowo, Ryboły) zasadzone zostaną głównie sosna, dąb, buk, świerk i brzoza. W Zawoi będą to świerk, buk, jodła. Co ważne, całkowite usunięcie sadzonego w ramach projektu drzewostanu nastąpi dopiero za około 100 lat, po osiągnięciu przez drzewa tzw. wieku rębności.

– Ten projekt to jedna z inicjatyw pokazujących naszą determinację w dążeniu do osiągnięcia neutralności węglowej. Między 2033, a 2035 nasza marka zaprzestanie sprzedaży samochodów spalinowych w Europie. Już dziś opracowaliśmy rozwiązania pozwalające naszym klientom obniżyć swój ślad węglowy: począwszy od produkowanych w sposób neutralny pod względem bilansu CO2 samochodów elektrycznych z rodziny ID., aż po możliwość zasilania samochodu zieloną energią za sprawą współpracy z Polenergią – wyjaśnił Łukasz Zadworny, dyrektor marki Volkswagen.

Volkswagen rozpoczyna sadzenie ośmiu hektarów lasów w Polsce / Volkswagen / ingo barenschee
Volkswagen rozpoczyna sadzenie ośmiu hektarów lasów w Polsce / Volkswagen